Gıdakolik Nedir?

Gıdakolik Nedir?
Verification: f620c14aed060f2a
28.07.2018
A+
A-

Gıdakolik Nedir?

“Gıdakolik” kelimesinin, Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde karşılığı yoktur. Bu kelime tamamen bizim uydurmamız bir kelimedir. Lakin biz bu kelimeyi sitemize isim kılarken mesnetsiz bir şekilde uydurmadık. “Gıdakolik” kelimesini uydururken “alkolik” kelimesinin “-lik” ekinin galeti meşhuru olan “-kolik”’in “ yüklediği hastalık derecesinde düşkün olma manasından esinlendik ve şu şekilde kendimizce yorumladık.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………TDK Sozluk

“Gıdakolik” kelimesindeki “gıda” ziraat, hayvancılık, veterinerlik, su ürünleri, beslenme, yemek ve sağlık alanlarının ortak paydası olan gıdadan gelmektedir.

“-kolik” eki ise yayın zenginliliğimiz ve cazibemizle okuyucuyu sürekli sitemize bağlımlı tutma hedefimizden kaynaklanmaktadır.

Kapsam ve hedefimizi içersin diye; Kapsamı temsilen Gıda kelimesini, hedefi temsilen -kolik ekiyle birleştirerek literatüre kazandırdığımız kelime ile yola çıktık.

Kendimiz için ürettiğimiz “gıdakolik” kelimesini sitemizden bağımsız TDK sözlük mantığından istifade ederek anlamlandıracak olursak sıfat; Gıdaya hastalık derecesinde düşkün (kimse)”şeklinde tanımlanabilir.

Peki bu anlamda gıdakolik’lik mümkün mü?

Eğer herhangi bir yiyecek veya içeceği yokluğunda vücudunuzda sizi rahatsız edici bir semptom varsa bu mümkün. Aslında bu hiçbirimizden çokta uzak değil.

Mesela Çay!

Eğer çay içmediğimde başım ağrıyor veya sinirleniyorum veya ellerim titriyor veya iş yapamıyorum diyorsanız maalesef siz gıda bağımlısınız yani gıdakoliksiniz.

Çay da olsa kahve de olsa çikolata dahi olsa hatta çok faydalı bir meyve de olsa her türlü bağımlılık sakıncalıdır ve tedavi edilmelidir.

Bağımlılığın her türlüsünden uzak kalma temennisi ile, Gidakolik.com kolikliği hariç…

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.