5. Uluslararası Adana Lezzet Festivali

Verification: f620c14aed060f2a
10.10.2021
A+
A-

14. yüzyıldan ışık saçan büyük mütefekkir İbn-i Haldun “Coğrafya Kaderdir” der.

Adana’da ise bu söz “Coğrafya Lezzettir” diye okunabilir tıpkı 8-10 Ekim’de yapılan Uluslararası Adana Lezzet Festivali sloganı gibi.

Hadi gelin

Adana’ya gidek mi?
Şalgamından içek mi?
Kebabından yiyek mi?
He ya gardaş gel gidek

Şarkı sözü gereği Adana lezzetine bir gezinti yapalım da iştahlanıp önümüzdeki festival tarihine göre yıllık iznini ayarlayalım.

Adana Valiliği önderliğinde belediye, ticaret odaları, turizm işletmeleri ve daha nice kurumun katkı ve katılımıyla gerçekleştirilen festival üç gün sürüyor.

Festival amaç olarak Adana mutfağının tanıtımının yanı sıra bu leziz mutfağı gelecek nesillere taşımayı ve gastronomi turizminin gelişimine katkı sağlamayı güdüyor.

Adana mutfağında neredeyse yok yok.

İçeriğine çok girmek istemiyorum.

Ama Doğu mutfağından etli Akdeniz sebze ve zeytin yağlıları, kendinden endemik bitkileri ilave ederek büyük bir zenginliğe kavuşmuş nitelikte.

Festival koordinatörünün deyimiyle “Her mutfağın benzersiz özellikleri, damaklarda farklılığı bırakan bir izi bulunur. Coğrafya, iklim, tarih, kültür ve insanın mutfakta bıraktığı bu iz; ‘Teruar’ olarak tanımlanan bütünselliği oluşturur. Bu yıl festival sahnesinde olacak her bir başlık bu izi, bu bütünselliği yansıtabilme hedefiyle bir araya getirildi” bir varyeteye sahip.

Eminim lezzetleri anlatmaya başlasam birçoğunuz festival tarihini beklemeden kış soğuk demeden biletinizi kesip deneyimlemeye gideceksiniz.

Festivalde yemek yarışmaları uluslararası değerlendirmeler lezzete birazca heyecan serpiyor.

Festivalde Rusya, İtalya, Lübnan ve Yunanistan’dan gelen konuk şeflerle ortak lezzetlerimizi yorumlayacak, Adana’nın ikonik lezzetlerinden kaybolmaya yüz tutmuş tariflere, gastrodiplomasiden gıdanın yaşamı iyileştirici gücüne, uzun bir yolculuğa çıkacak cinsten.

Geleceğin en büyük mirası geçmişin geleneksel lezzetleri. Coğrafyası, iklimi, tarihi, kültürü ve en önemlisi insanı ile şekillenerek 4000 yıllık kadim Mezopotamya mutfağının bir parçası olan Adana mutfağının kaybolmaya yüz tutmuş, 40’ın üzerinde tarifi gün yüzüne çıkıyor olması geçmişle gevşeyen ipleri tamir ederken konferanslarla, etkinliklerle ve eğitimlerle eğlenceye bilgi sunumu derç edilmesi gelecek kuşaklara aktarılarak geleceğe aktarılması açısından ayrıca önemli ihtiva ediyor.

Fuar sitesi: https://www.adanalezzetfestivali.com.tr/index

Ağızları fazla sulandırmadan bir sonraki festivale yerinizi ayırın derim ben.

Afiyet olsun.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.