DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Sağanak Yağışlı

Kırsal Kalkınma Destekleri: Osman İnan Yazdı

Osman İnan
Kendimden kısaca biraz bahsedecek olursam, 2007 yılında Önder Çiftçi Projesinde staj yaptım, aynı yerde Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünü 2008 yılında bitirip askere gidene kadar kaldım. 2009 ortalarında askerlik bitince Tarım Ekonomisi Bölümünde yüksek lisansa başladım. Aynı zamanda bir makine üretim şirketinde kalite bölümünde çalıştım ve ayrıca ailemin kendi arazilerinde 2011 yılı sonuna kadar tarım işiyle uğraştım. Bu tarihten 2014 yılı sonuna kadar Tarım ve Orman Bakanlığında uzman mühendis olarak çalıştım. AB ülkeleri ve Türkiye’de tarım ve kırsal kalkınmayla ilgili çalışmalar yaptım. Daha sonra 2016 yılı sonuna kadar kendi arazilerimde ceviz ve kavak yetiştiriciliği yaptım. O tarihten sonra kendi danışmanlık şirketimi kurup, gayrimenkul işine başladım. Bu dönemde yüksek lisansımı tamamladım. Tarım Ekonomisi Bölümünde doktora eğitimine başladım. Bunun yanında tarım işlerine devam etmekteyim. 2014 yılı sonundan beri de kamulaştırma, hukuk ve ceza davalarında bilirkişilik yapmaktayım. Tarım Ekonomisi Derneği, Zir. Müh. Odası ve Buğday derneğine üyeyim.

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (TEBLİĞ NO: 2020/24)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (TEBLİĞ NO: 2021/34) Resmi Gazete’de 9 Ekim 2021 Cumartesi tarihinde yayınlandı.

DESTEK KAPSAMINDA;

Yeni Tesis yatırımı için: 3.500.000 TL’ye kadar hibeye esas proje üst limiti,

Tesis Tamamlama yatırımı için: 2.500.000 TL’ye kadar hibeye esas proje üst limiti,

Kapasite Artırımı / Teknoloji Yenileme ve/veya Modernizasyonu yatırımı için: 2.000.000 TL TL’ye kadar hibeye esas proje üst limiti belirlenmiştir.

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (TEBLİĞ NO: 2020/25)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (TEBLİĞ NO: 2021/35)  Resmi Gazete’de 9 Ekim 2021 Cumartesi tarihinde yayınlandı.

DESTEK KAPSAMINDA;

A iş planı kapsamında proje sunan yatırımcılar için hibeye esas proje tutarı 300.000 TL üst sınırı, B iş planı kapsamında proje sunan yatırımcılar için hibeye esas proje tutarı 20.000 TL alt limiti ile 600.000 TL üst limiti belirlenmiştir.

HER İKİ PROGRAMDA DA PROJELER %50 KARŞILIKSIZ YARDIM (HİBE) ŞEKLİNDE DESTEKLENECEKTİR.

*Uygulama rehberlerinin yayınlanması sonrası proje başvuruları açılacaktır.

**Önceki dönemlerde programın uygulamaları hesap edilerek bilgi vermesi için bu kısa yazı hazırlanmıştır. Programın içeriğini anlamak için uygulama rehberini beklemek gerekmektedir.

Destek Programlarının Amacı Nedir?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, Ulusal Tarım Stratejisi Kırsal Kalkınma Planı çerçevesinde; doğal kaynaklar ve çevrenin korunmasını dikkate alarak, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenilirliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, kırsal ekonomik altyapının güçlendirilmesi, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması ve kırsal toplumda belirli bir yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulmasına katkı sağlanması amacıyla yapılmaktadır.

Kimler Başvurabilir?

KOBİ düzeyinde olmak üzere; kadın, genç girişimciler ile üretici örgütlerine öncelik verilerek gerçek ve tüzel kişiler konularında ülke genelinde (81 ilde) her proje kabul döneminde bir adet proje başvurusunda bulunabilmektedir.

Projelerde Destekleme Konuları ve Miktarları Ne Kadardır?

Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi

Yatırım Konusu ve Kodu Alt Konu ve Kodu
 

 

 

Tarımsal Ürünlerin İşlenmesi, Kurutulması, Dondurulması, Paketlenmesi ve Depolanması (TÜİ)

A- Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin İşlenmesi, Paketlenmesi ve Depolanması
B- Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi, Kurutulması, Dondurulması, Paketlenmesi ve Depolanması
C- Hayvansal Ürünlerin İşlenmesi, Kurutulması, Dondurulması, Paketlenmesi ve Depolanması
Ç- Çelik Silo ve Soğuk Hava Deposu
 

 

 

Tarımsal Üretime Yönelik Sabit Yatırımlar (TÜY)

A- Modern Yeni Seralar
B- Büyükbaş Hayvancılık için Sabit Yatırımlar
C-Küçükbaş Hayvancılık İçin Sabit Yatırımlar
Ç-Kanatlı Yetiştiriciliği İçin Sabit Yatırımlar
D- Kültür Mantarı Üretimine Yönelik Sabit Yatırımlar
E- Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Kesimhaneleri
F- Kanatlı Kesimhaneleri
Yenilenebilir Enerji Üretim Tesisi (YEÜ)
Su Ürünleri Yetiştiriciliği (SÜİ) A-Denizlerde Yetiştiricilik
B-İç Sularda Yetiştiricilik
Hayvansal ve Bitkisel Orijinli Gübre İşlenmesi, Paketlenmesi ve Depolanması (HOG) A-Hayvansal Orijinli Gübre
B- Bitkisel Orijinli Gübre

 

2021 yılında proje tutarları 2020 yılına göre önemli miktarda arttırılmıştır. Yeni Tesis yatırımları 2020 yılında 3.000.000 TL (%50’si hibe) desteklenirken, 2021 yılında 3.500.000 TL’ye (%50’si hibe), Tamamlama yatırımları 2020 yılında 2.000.000 TL (%50’si hibe) desteklenirken 2.500.000 TL’ye (%50’si hibe), Kapasite artırımı ve Teknoloji/Modernizasyon yatırımları 2020 yılında 1.500.000 TL (%50’si hibe) desteklenirken 2021 yılında 2.000.000 TL’ye (%50’si hibe) çıkarılmıştır. Hibeye esas bedelin %50’si karşılıksız yardım (hibe) şeklinde desteklenmektedir.

Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi

Proje Konusu Alt Konusu
 

 

 

Aile İşletmeciliği Faaliyetlerinin Geliştirilmesine Yönelik Altyapı Sistemleri Yatırımları

Bitkisel ve Hayvansal Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi
Tarımsal Ürünlerin Depolanması
Tarımsal Sabit Yatırımlar (Ahır, Ağıl, Kesimhane Kanatlı Tesisleri, Muz ve/veya Sebze Yetiştirilen Örtü Altı Tesisleri
Kültür Mantarı
Yenilenebilir Enerji Tesisleri
Arıcılık ve Arı Ürünlerine Yönelik Yatırımlar
Bilişim Sistemleri ve Eğitimi
El Sanatları ve Katma Değerli Ürünler
 İpek Böceği Yetiştiriciliği
Su Ürünleri Yetiştiriciliği
Makine Parkları Yatırımları
Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Yatırımları

 

A iş planı kapsamında proje sunan yatırımcılar için hibeye esas proje tutarı 300.000 TL’ye kadar, B iş planı kapsamında proje sunan yatırımcılar için hibeye esas proje tutarı 20.000 TL ile 600.000 TL arasında hesaplanmalıdır. Hibeye esas bedelin %50’si karşılıksız yardım (hibe) şeklinde desteklenebilmektedir.

Program Kapsamında Uygun Harcamalar Nelerdir?

Projenin faaliyete geçmesi için kaçınılmaz olan inşaat, makine ve ekipman alım giderlerini kapsamaktadır. Destekleme, yatırım harcamalarının %50’sinin karşılıksız yardım (hibe) şeklinde verilmesiyle yapılmaktadır. Yenileme yatırımı varsa inşaat yapılmalıdır, sadece makine-ekipman yenilenmesi yeni tesis yatırımı olarak kabul edilmemektedir.

Proje Kaynaklarından Karşılanamayacak Giderler Nelerdir?

 • Her türlü borçlanma giderleri.
 • Başka bir kaynaktan finanse edilen harcama ve giderler.
 • Kira giderleri.
 • Kur farkı giderleri.
 • Arazi, arsa ve bina alım bedelleri. (Arazi kiralıksa, en az 5 yıllık kira kontratı sunulmalı)
 • Binanın yakıt, su, elektrik ve aidat giderleri.
 • Ayrı faturalandırılmış nakliye ve montaj giderleri.
 • Bankacılık giderleri.
 • Denetim giderleri.
 • KDV ve ÖTV dâhil iade alınan veya alınacak vergiler.
 • İkinci el/kullanılmış mal alım giderleri.
 • Proje yönetim ve danışmanlık giderleri.
 • Makine tamir ve parça alım giderleri.
 • Laboratuvar sarf malzemeleri.
 • Balya ve silaj makinesi alımları hariç, hibeye esas tutar ile ayni katkının beraber bütçelendirildiği bütün/monoblok yapıdaki makineler ve ekipmanlar.
 • Mücbir sebepler hariç bu Tebliğ ile belirlenen yatırım süreleri içinde gerçekleştirilmeyen giderler.
 • Program kapsamında hibe sözleşmesi onaylanmayan projelerle ilgili yapılan hiçbir harcama karşılanmaz, bu giderlerden dolayı herhangi bir sorumluluk ve yükümlülük üstlenilmez.
 • Bakanlık tarafından yayımlanan güncel uygulama rehberi ve satın alma rehberinde belirtilen usul ve esaslara uygun olarak gerçekleştirilmeyen, belgelendirilmeyen ve ibraz edilmeyen her türlü satın alma gideri, hibeye esas gider kapsamında olsa dahi hibe desteğinden karşılanmaz.

Projenin Sonuna Kadar Sürdürülmesi Gereken Şartlar Nelerdir?

 • Projeye uyma,
 • Projede hibenin dışında kalan proje ile ilgili harcamaları üstlenme,
 • Proje harcamalarını yapıp, hak edişi bekleme,
 • Proje sonrası denetimlere izin verme,
 • Proje sonrası yatırımı koruma.

 

Yük. Zir. Müh. Osman İNAN

osmaninan1985@gmail.com

12.10.2021

 

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: