Yüksek Kan Basıncını Azaltmaya Yardımcı Olacak 5 Bitki

Verification: f620c14aed060f2a
15.02.2018
A+
A-

Healtline.com’da yayımlanan habere göre yüksek tansyion günümüzde yetişkinler için en büyük problemlerden biridir. Sitesinde bu rahatsızlığa iyi gelecek bazı bitkileri derledi. Sizler için bunlardan Türkiye’de de rahatça bulunabilecek beş tanesini çevirdik. Her zaman tavsiye ettiğimiz gibi doktorunuza danışmadan bunlarla tedavi olmaya kalkışmayın çünkü bunlar hem sizin ilaçlarınızla uyuşmayabilir hemde yakalandığınız farklı hastalıklara olumsuz etki bırakabilir.

Kısaca

Dünyanın birçok ülkesindeki yetişkinler, yüksek tansiyon olarak da adlandırılan hipertansiyondan muzdariplerdir. Kılavuzlardaki son değişikliklere bağlı olarak, Amerikalı erişkinlerin neredeyse yarısı yüksek kan basıncına sahip olarak nitelendirilmetedirler. Uzmanlar, bu hastalıktan gerek yaşam tarzı değişiklikleri ile ve gerekse ilaçlarla tedavi olmanızı önermektedirler.

Tıbbi sebeplerden dolayı bitkileri denemeyi düşünüyorsanız, ister bitkinin kendisi olsun isterse takviyesi olsun, önce doktorunuzla konuşun. Suanlık yüksek tansiyon uzmanları tarafından düzenli olarak önerilen bir bitki yoktur. Bazı otlar, özellikle büyük miktarlarda, istenmeyen yan etkilere neden olabilir veya diğer ilaçlarla etkileşime girebilir.

Otlar ve onları çevreleyen araştırma hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

1. Fesleğen veya Reyhan

Fesleğen çeşitli gıdalara eklenebilen ve lezzet veren bir bitkidir. Ayrıca kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olabilir. Kemirgenlerde fesleğen ekstraktının kan basıncını azda olsa düşürdüğü gözlemlenmiştir. Fesleğenin icinde bulunan kimyasal öjenol, kan damarlarını sıkıştıran bazı maddeleri engelleyebilir. Bu kan basıncında düşüşe neden olabilir. Ancak fesleğenin bu etkilerinin kanıtlanması için daha fazla çalışma gerekli olup doktorunuza danışmanız sizin için daha iyi bir alternatif olacaktır.

2. Tarçın

Tarçın, günlük diyetinize katmak için cok az çaba gerektiren diğer lezzetli kan basıncı düşürücü bir baharattır. Kemirgenlerde yapılan bir çalışma, tarçın ekstraktının ani başlangıçlı ve uzun süreli yüksek kan basıncını düşürdüğü sonunucuna varıldı. Ancak bu calismada tarcin ekstraktı damardan verilmiş olup ağız yoluyla tüketilmesi durumunda aynı etkiye sahip olup olmayacağı belirsizdir.

3. Sarımsak

Bu keskin baharatın, yiyeceklerinize tat vermek ve nefesinizi mahvetmek dışında çok fazla şey yapabilir. Sarımsak, vücudun nitrik oksit olarak bilinen ve kan damarlarının rahatlamasına yardımcı olarak kan basıncını düşürme kabiliyetine sahip olabilir. Bu kan akışını daha serbestçe sağlar ve kan basıncını düşürür.

4. Zencefil

Zencefil kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Hayvanlarda yapılan çalışmalarında kan dolaşımını iyileştirdiği ve kan damarlarını çevreleyen kasları rahatlattığı, ve dolayısıyla kan basıncını düşürdüğü gösterildi. Insanlar üzerindeki etkisi bugüne kadar kesin olmayıp daha fazla çalışma gerektirmektedir.

5. Alıç

Alıç binlerce yıldır geleneksel Çin ilaçlarında kullanılan yüksek tansiyon için bitkisel bir ilaçtır. Kemirgenlerde, alıç özleri, kan basıncını düşürmeye, arterlerin sertleşmesini önlemeye ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Ama yine de her zaman dediğimiz gibi doktorunuza danışmadan bunları tedavi amaçlı almamanızı tavsiye ederiz.

 

Orjinal link https://www.healthline.com/health/high-blood-pressure-hypertension/herbs-to-lower#flax-seed

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.