Kış Ayları İçin 7 Bitki Çayı

Verification: f620c14aed060f2a
13.01.2020
A+
A-

KIŞ AYLARI VE BİTKİ ÇAYLARI

Kış aylarında soğuk havanın olumsuz koşulları ile başa çıkmak, zinde, dinamik ve enerjili olabilmek için bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda gün içinde tüketebileceğiniz bu çaylar soğuk algınlığı ve sindirim sistemi gibi rahatsızlıklara karşı da koruyucu bir etkiye sahiptir.  Hazırlanışları bakımından benzer özellikler gösteren bitkisel çaylar arasında;  melisa çayı, kuşburnu çayı, zencefil çayı, papatya çayı,  karahindiba çayı, tarçın çayı, nane çayı gibi tamamen doğal ve bir o kadar faydalı çay çeşitlerini sayabiliriz. Ayrıca yaz kış tüketilmesi gereken yeşil çayı da bu listeye eklemekte yarar vardır. Aşağıda bu çay çeşitlerini hazırlama yöntemlerini ve etkilerini bulabilirsiniz.

1.MELİSA ÇAYI

En az adı kadar hoş ve bir o kadar faydalı melisa çayı psikolojik açıdan rahatlamanızı ve kaygılarınızın ortadan kaldırır. Melisa çayını kışın tüketebileceğiniz gibi yaz aylarının hararet verici etkisinden kurtulmak için de tercih edebilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz bitkisel çaylarınız için ayrı bir demlik kullanmanızdır. Bu sayede tüketebileceğiniz kadar melisa çayı hazırlamak ve çay aromalarının birbirine karışmasını önlemek kolay olur. Melisa çayını kaynattıktan sonra birkaç dakika demlenmesini beklemek ve taze taze tüketmek önemlidir.  Melisa çayını daha lezzetli hale getirmek için bardağın içine limon sıkabilirsiniz.

  2.KUŞBURNU ÇAYI

İdrar yolları iltihaplarından, soğuk algınlığına cilt bakımından, bağışıklığın güçlenmesine kadar pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Doğal kırmızı rengi ve hoş kokusu ile son derece lezzetli bir içecektir. Özellikle solunum yolları üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar kuşburnu bitkisinde bulunan C vitamini oranının oldukça yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Gün içinde birkaç fincan kuşburnu tüketimi hastalıklara karşı doğal bir kalkan oluşturur.

3.KARAHİNDİBA ÇAYI

Dolaşım sistemi üzerinde oldukça faydalı olan karahindiba çayı doğal bir kan temizleyicidir. Aynı zamanda hazmı kolaylaştırdığı için de tavsiye edilir. Eklem ve karaciğer rahatsızlıklarını iyileştirmeye yardımcıdır. Bir takım hastalıklara karşı daha yakalanmadan tedbir almak ve doğal bir direnç oluşturmanın yanında mevcut rahatsızların tedavisinde de yardımcı etkisi bulunmaktadır.

4.TARÇIN ÇAYI

Tarçın çayını hazırlamak için bir tatlı kaşığı toz tarçını cam ya da porselen demlik içine koyulur, iki su bardağı su ile demlenmeye bırakılır.  Tarçın içinde barındırdığı zengin bileşenleri sayesinde insan sağlığı üzerinde oldukça olumlu etkileri bulunmaktadır.  Beraberinde elma dilimleri ve limon dilimleri ile daha lezzetli hale getirilebilir.  Kan dolaşımına yardımcı olan tarçın bitkisi aynı zamanda sindirim sistemi açısından da son derece faydalıdır. Hafızayı güçlendiren tarçın diş eti hastalıklarına da iyi gelmektedir. Yapılan araştırmalar tarçının kalori bakımından son derece düşük olduğunu ortaya koymaktadır.

 

5.NANE ÇAYI

Nane çayını hazırlamak için iki su bardağı kadar suyu on dakika süre ile kaynatın. Ortalama beş dakika demlemeye bırakın ve taze olarak tüketin. Nane çayını taze yapraklı, poşet çay şeklinde ve ya kurutulmuş olarak tüketebilirsiniz.  Soğuk algınlığı başta olmak üzere, enerji verici etkisi ve alerjik reaksiyonlara karşı da onarıcı etkisi bulunmaktadır.

6.ZENCEFİL ÇAYI

Kış için önemli bir bağışıklık kaynağı olan zencefil çayı soğuk algınlığı ve balgam söktürücü etkisin yanında zayıflamaya da yardımcıdır. Zencefil çayını tek başına tüketmek yerine birkaç doğal besinle bir araya getirerek tüketmek olumlu etkisini artırır.  Çayınızın içine bir dilim limon, bir tatlı kaşığı tarçın bir diş sarımsak ve mümkünse bir dilim ananas ekleyerek daha lezzetli ve yararlı hale getirebilirsiniz.

Bitkisel çayları ve özelliklerini incelediğimizde farklı etkileri yanında benzer özellikler taşıdığını da görürüz. İşte bu yüzden sıraladığımız bu çay çeşitleri arasından dilediğinizi tercih edebilir, günün farklı öğünlerinde farklı çeşitlerini tercih ederek seçenekleri artırabilirsiniz.

7.PAPATYA ÇAYI

Günlük yaşamın stresinden kurtulmak ve sinirlerin gevşemesini sağlamak için bu çayı tüketebilirsiniz. Papatya çayı kan şekerinin dengelenmesi, cildin doğal ve güzel bir görünüm kazanmasına da yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu çaydan hazımsızlığı giderilmesi, adet sancıları ve diş ağrılarının iyileştirilmesinde de faydalanılmaktadır. Bunların yanında solunum yolları rahatsızlıkları ve iltihap giderici etkisi sayesinde son derece faydalı bir bitkidir.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.