Baş Ağrılarına Alternatif Tıptan Çözümler

Verification: f620c14aed060f2a
03.03.2018
A+
A-

Bilindiği gibi alternatif tıp her geçen gün daha da gelişmektedir. Ne yazık ki özellikle Türkiye’de bu sektörde sahtekarlıklarda beraberiyle aynı hızla büyümektedir. Önceden uyaralım ki alternatif tıp, gerçek tıbbın alternatifi değil sadece destekleyicisdir. Yani eğer bir insan size elindeki bir şişe ile kalp, şeker, tansiyon gibi daha birçok hastalıktan kurulucağınızı söylüyorsa, bu ürün kesinlikle gerçek değildir. Ve boşuna paranızı israf etmeyin. Ancak şurasıda bir gerçektir ki her hastalık sizin hemen ilaç almanızı gerektirmez, özellikle bu ilaçlar günümüzde artık leblebiden fazla tüketilen ağrı kesicileri ve antibiyotiklerse. Bunlar yerine evde kendinizin yapacağı etkili alternatifler mevcuttur.  Sizlere bu yazımızda özellikle baş ağrılarına çözüm olabilecek bazı denenmiş yöntemler sunacağız. Ayrıca ilaçların her zaman yan etkilere sahip olduğu ve bunları içerken aslında başka bir hastalığa davetliye çıkardığımızıda unutmamamız gerekir.

Baş Ağrısına Alternatif Tıp Önerileri Nelerdir?

Baş ağrısına ilk alternatif yöntemimiz evlerimizden eksik olmayan ancak zaman zaman pahalılaşan limon olacaktır. Yarım limonu sıkarak 3 yaprak taze nane ile bir bardağa koyup bekletelim. Ardından limon suyunda bekletilen naneyi alarak ağzımızın damak kısmına koyalım. Bu nane yaprağının baş ağrısını dindirme etkisini sizde kendi gözlerinizle şahitlik etmiş olacaksınız.

Nane ve Limonla ilgili ikinci alternatif yüzyıllardır bilinen nane-limon çayı olarak bilinen içeceği içmektir. Dicle Universitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, nezle ve gribin özellikle kış aylarında çok rastlanır hastalıklar olduğunun ve bunların sonucu olarak antibiyotik kullanmanın gereksiz hatta zararlı olduğunu vurgulamaktadır. Ancak eğer kalp, şeker ve bilinen diğer hastalıklarınız varsa veya ağrınız dayanılamayacak derecede ise hekiminize başvurarak verilen ilaçları kullanabilirsiniz. Hekimin tavsiyesi dışında ilaç içilmemesi gerektiği ancak nane limonun iyi bir alternatif olduğunu vurguladı.

Ancak şunu bilmek gerekir ki baş ağrısına sebep olan birçok etmen vardır. Bazı insanlarda çok güzel kokan parfümler dahi baş ağrısına sebep olabilir. Bu tip durumlarda aloe vera yağı ya da eczanelerde bulabileceğiniz migren taşını alarak koklamak başınıza iyi gelecektir.

Baş ağrısını dindirmek için sunulabilecek diğer bir alternatif tıp önerisi ayaklarınızı sıcak su içerisine koyarak ensenize buz dolu bir poşet koymaktır. Vücudunuza bir yandan sıcak bir yandan soğuk geleceği için kan akışı değişecek ve kan damarlarının rahatlamasını sağlayarak sizin ağrınızı azaltacaktır.

Evinizde zencefil tozu varsa (zencefilin kendisi varsa rendeleyebilirsiniz) yapmanız gereken şey yarım tatlı kaşığı zencefil tozunu bir bardak su içerisine atarak içmek olacaktır. Zencefilde bulunan yoğun aroma ve bitkisel etki sayesinde az bir zaman sonra ağrınızın hafiflediğini hissedeceksiniz.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.