Balık Yağı ve Omega 3’ün Sağlığa Faydaları

Verification: f620c14aed060f2a

Balık Yağı ve Omega 3’ün Sağlığa Faydaları

Hızlı Bilgiler

– Balık yağı, Omega 3 yağ asidi ve A ve D vitamilerini içerir
– Balık yağında bulunan Omega 3 yağ asidi kalp sağlığını ve diğer bir çok alanı korusada bunla ilgili araştırmalar sonuçlanmış ve ittifaka varılmış değildir.
– Balığı yemek olarak balık yağı ve Omega 3 almak için kapsüllere göre daha sağlıklı bir yoldur.

Omega 3 Yağ Asidi Nedir?

Ömega 3 Yağ Asidi çoğunlukla bitki ve deniz canlılarında bulunan bir yağdır.

En yaygın iki türü Eikosapentaenoik Asit (EPA) ve Dokosaheksaenoik Asit (DHA)’dır.

Eikosapentaenoik Asit (EPA) Nedir?

En iyi bilinen omega-3 yağ asidi olan EPA, vücudun kan pıhtılaşması ve iltihaplanma ile ilgili kimyasalları sentezlenmesine yardımcı olur (prostaglandin-3, tromboksan-2 ve lökotrien-5). Balıklar yedikleri alglerden EPA’yı alırlar.

Docosaheksaenoic asit (DHA) Nedir?

Docosaheksaenoic asit (DHA): Bu omega-3 yağ asidi, spermin, retinanın, gözün bir kısmının ve beyin zarının önemli bir parçasıdır.

DHA insan vücudunda özellikle de beyinde, gözlerde ve kalpte bulunur. Ayrıca anne sütünde de bulunur.

Sağlığa Faydaları ve Etkileri

Bazı çalışmalar balık yağı ve omega-3 yağ asidinin sağlığa yararlı olduğu sonucuna varmıştır, ancak bazı araştırmalarda bu bulunamamıştır.

Çoklu Sertleşim (Multipl Şkleroz) (MS)

Balık yağlarının beyin ve sinir sistemi üzerindeki koruyucu etkilerinden dolayı multipl skleroz (MS) hastalarına yardımcı olduğu söylenir. Çoğu çalışma bunu desteklesede en az bir çalışma hiçbir faydası olmadığı sonucuna varmıştır.

Prostat Kanseri

Bir çalışma, düşük yağlı bir diyetin yanı sıra balık yağlarının prostat kanseri gelişme riskini azaltabildiğini göstermiştir. Bununla birlikte, başka bir çalışma daha yüksek omega-3 seviyelerini daha yüksek agresif prostat kanseri riskine bağlamıştır.

Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi’nde (Journal of the National Cancer Institute) yayınlanan araştırmalar, yüksek balık yağı alımının yüksek dereceli prostat kanseri riskini yüzde 71 oranında artırdığını ve tüm prostat kanserlerini yüzde 43 oranında artırdığını ileri sürdü.

Doğum Sonrası Depresyon

Hamilelik sırasında tüketilen balık yağları, doğum sonrası depresyon riskini azaltabilir. Araştırmacılar, haftada iki veya üç kez yüksek seviyede omega ile balık yemenin faydalı olabileceğini önermektedir. Protein ve mineraller direk olduğu kaynaktan yemek takviye besin maddelerine göre daha çok tavsiye edilmektedir.

Ruh Sağlığı Yararları

2007 yılında yürütülen 8 haftalık bir pilot çalışmada, balık yağlarının davranış problemleri olan gençlere, özellikle dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olanlara (DEHB) yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Çalışma, günde 8 ila 16 gram (g), EPA ve DHA tüketen çocukların davranışlarında önemli gelişmeler olduğunu göstermiştir (izleme çocukların ebeveynleri ve çalışmayı yapanlar tarafından izlenmiştir).

Hafızaya Faydaları

PLoS One dergisinde yayınlanan araştırmaya göre Omega-3 yağ asidi alımı sağlıklı genç yetişkinlerde çalışma belleğinin (hafızanın) geliştirilmesine yardımcı olduğunu belirtmiştir.

Bununla birlikte, başka bir çalışma, yüksek düzeylerde omega-3’ün yaşlı kadınlarda bilişsel gerilemeyi engellemediğini göstermiştir.

 

Editör Notu: Bu makale Sağlık haberleri veren Medical News Today’ın internet sitesinden Ingilizce’den Türkçeye Gıdakolik tarafından çevrilmiştir. Çeviri esnasında bazı editöryel değişiklikler yapılmış ve yazı daha uzun olmasına rağmen sağlık üzerindeki ilk 5 etkisi çevrilmiştir. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.