Fazla Tuz Kullanımının Zararları ve Tuzdan Kaçınma Yolları

Verification: f620c14aed060f2a
02.05.2018
A+
A-

Tuzu Fazla Kullanmayın

Hiç şüphesiz tuz insan vücuduna lazım olan birçok mineraleri barındırmakla insanoğlunun ihtiyaç listesinin başında gelir. Ancak ne yazık ki tuz gereğinden çok kullanıldığı takdirde birçok hastalığa davetliye çıkarabilir. Tuzun ortalama kullanılması gereken miktarı kişiden kişiye değişmekle beraber Dünya Sağlık Örgütüne göre 5 gram tuz günlük tuz ihtiyacımızı karşılamaktadır.

5 gramdan fazla kullanmayalım.

Ekmeklerimizden birçok gıdada zaten tuz olduğunu düşündüğümüzde aslında sofralarda yemekle koyulan tuzluğun ne kadar gereksiz olduğunu ve belkide başta tansiyon olmak üzere tuz bazlı birçok hastalığın ülkemizde neden yaygın olarak görüldüğünü anlamakta zorlanmamaktayız.

Fazla tuz kullanımı hangi hastalıkları davet etmektedir.

1) Kan basıncını yükesltir ve dolayısıyla tansiyonun yükselmesine neden olur.
2)Böbrek hücrelerindeki basıncı arttırarak böbreklere ciddi zararlar vermektedir.
3)Tansiyon ve şeker hastalığının kardeş hastalık olduğunu unutmayın ve tüzün insülin direncinizi arttırarak şeker hastalığanada yol açabileceğini unutmayın.
4)Kemik erimesini arttırır.

Tuzdan Kaçınma Yolları

Tuz kullanımını nasıl düşürebiliriz?

Öncelikle yemeğe daha pişerken az bir tuz koymanız ve bunu servis ederken masaya tuzluk koymamanız ilk adımınız olabilir.

Baharatlı yemekler tuzu daha çekici hale getirdiğini unutmayın dolayısıyla çok baharat kullanmaktan kaçının.

Tuz sadece bildiğimiz sofralık tuz olmadığını hatırlayın, sodyum içeren her ürün aslında tuz içeriyor demektir. Dolayısıyla market alışverişlerinizde ürünlerde sodyum olup olmadığını kontrol edin. Gıdaların üzerinde sodyum miktarı verildiyse bu rakamı 2.5 ile çarparak tuz miktarını hesaplayabilirsiniz. Örneğin ürünün 100 gramında 1.5 gram tuz veya 0.6 gram sodyum varsa “yüksek tuzlu ürün”, 0.6 gram tuz ya da 0.1 gram sodyum varsa “düşük tuzlu ürün” grubuna giriyor.

Turşu, ketçap, zeytin gibi ürünler daha fazla tuz içerdikeri için daha dikkatli kullanın.

Bu bilgiler Habertürk Gazetesinin internet sitesindeki röportaj (https://hthayat.haberturk.com/saglik/beslenme/haber/1052697-tuzu-azaltmak-icin-neler-yapilabilir) temel alınarak hazırlanmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.