Maden Suyunun Faydaları

Maden Suyunun Faydaları

Maden suyunun faydalarına geçmeden önce okuyucularımızı bir konuda uyarmak istiyoruz. Maden Suyu ve Soda aynı sey değildir. Maden suyu yağmur sularının toprak altında biraraya gelerek ve o gelme sürecinde birçok minarel biriktirerek doğal veya yapay yollarla dışarılıya çıkarılan bir su iken soda içme suyuna dışardan karbonhidrat ekleyerek oluşturulan bir içecektir. Dolayısıyla soda’da minarel bulunmazken maden suyu minarel bakımından çok zengindir.

Türkiye Maden Suyu Üreticileri Derneğinin ınternet sitesinde yer alan bilgiye göre minarelli maden suyunun içersinde aşağıdaki mineraller bulunur ve bu minerallerin ne işe yaradığı yanında verilmiştir.

Kalsiyum: Kemik, diş ve kalp sağlığı, kan pıhtılaşması, sinir uyarı iletimi
Magnezyum: Kalp, kas ve sinir sağlığı ve enerji üretimi
Sodyum: Su-elektrolit dengesi, sindirim desteği, asit-baz dengesi, uyarı iletimi
Potasyum: Hücre metabolizması, su dengesi
Florür: Diş ve kemik sağlığı
Iyodür: Troid bezi fonksiyonları desteği
Klorür: Su-elektrolit dengesi, sindirim desteği
Bikarbonat: Mide fonksiyonları, kan ve idrarda asit-baz dengesi
Sülfat: Kalın barsak fonksiyonları, safra kesesi ve fonksiyonlarının uyarılması

1. Güçlü Kemikler ve Dişler

Her insanın gün içinde alması gereken mineraller mevcuttur, işte maden suyu içerek almanız gereken minerallere katkıda bulunabilirsiniz. Böylece kemikleriniz daha güçlü ve korunaklı olacak. İçerdiği kalsıyum sayesinde hem kemik hemde dış sağlığına iyi gelmektedir.

2. Kalp ve Damar Hastalıkları

İçerdiği yüksek meğnezyum sayesinde kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği üzerinde araştırmalar mevcut. Yine aynı şekilde minerallı suların prostat ve meme kanserine karşı iyi bir önlem olduğunu savunan araştırmalar mevcuttur.

3. Mide Hastalıkları ve Şeker Hastalığı

Bıkarbonatın sindirime yardımcı olduğu çok eskiden beri bilinmektedir ve maden suyu bıkorbonat bakımından çok güçlü bir içecektir. Bu tip mineralli suların asit fazlalığı ile seyreden mide hastalıklarında (mide yanmasında) mide asidini nötrletici, şeker hastalığında şeker metabolizmasını destekleyici etki gösterdikleri günümüzde kanıtlanmıştır.

4. Kabızlık

İçerdiği sulat sayseinde bağırşıkları daha hızlı çalıştırmakta ve kabızlığa iyi gelmektedir.

Kaynaklar:

http://www.masuder.org.tr/MadenSuyu/MadenSuyuMucizesi/tabid/1104/Default.aspx

Maden Suyu ve Soda