Çay içmek için size 5 Neden

Verification: f620c14aed060f2a
03.02.2018
A+
A-

Çay mı kahve mi? Bu soru Türkiye’de sıkça sorulan soruların başında gelmektedir. Peki çay faydalı mı? Bu makaleden sonra çayın yararlarını göz önünde bulunduracağınız için bir dahaki sefere seçmek zorunda kalacaksınız.

Çay faydalı olmasına faydalı ancak dikkat edilmesi gereken mevzu içtiğiniz “çay” ın aslında çay olduğundan emin olmanız. Gerçek çay, belirli bir bitkiden (Camellia sinensis) türemiştir ve sadece dört çeşidi mevcuttur: yeşil, siyah, beyaz ve oolong (kokulu siyah çay). Bunun dışındakiler (bitkisel “çay” gibi) farklı bir bitkinin bir infüzyonudur ve teknik olarak çay değildir.

Gerçek çayın çeşitliliği az olan birşey olsa da, ciddi sağlık yararları bulunmaktadır. Araştırmacılar çayın sağlık özelliklerini polifenollere (bir antioksidan türü) ve fitokimyasallara atfetmektedir. Çoğu araştırmacılar, daha iyi bilinen yeşil ve siyah çaylara odaklanmış olsa da, beyaz ve oolong türleride müthiş faydalara sahiptir.

https://www.today.com’un bu hafta yapılan araştırmasına göre çayın birçok faydası bulunmaktadır. Sizler için makalede bulunan en önemli beş fadasını çevirdik.

  1. Çay antioksidan içerir.

Antioksidanlar vücudun hamlamasını önler ve böylece sizi genç tutar ve bizi kirlilikten korumaya çalışır. Siyah veya yeşil çaydan daha az işlenmiş beyaz bir çayla daha yararlı antioksidanlara sahip olabilrisiniz.

  1. Çay kahveden daha az kafeine sahiptir.

Bitkisel karışımların kafeinleri yokken, geleneksel çayların tipik olarak kahve içeceğinin yüzde 50’sinden daha az kafein içerir.

  1. Çay, kalp krizi ve inme riskinizi azaltabilir.

Pittsburgh Tıp Merkezi Üniversitesi Magee-Kadın Hastanesi’ndeki klinik beslenme yöneticisi Anna Ardine, “Çay ve kalp sağlığı üzerine birçok literatür mevcut” dedi. “Bu, güçlü kanıtları olan bir sağlık etkisidir.”

Aslında, bu yılın başlarında yayınlanan bir çalışmada, önceki raporlardan elde edilen verilerle, günde 1-3 bardak arası yeşil çay içenlerin kalp krizi riskinde neredeyse yüzde 20’lik bir düşüş yüzde 35 oranında ise inme riskinde azalma olduğunu buldu. Günlük dört ya da daha fazla bardak yeşil çay içenler, kalp krizi geçirme ve LDL kolestrol seviyesini düşürme riskinde yüzde 32’lik bir düşüş yaşadı.

  1. Çay kilo vermeye yardımcı olabilir

Ardine, araştırmalarda çok güçlü bir kanıta da dayanmasa da öyle bir etkisinin olduğunu vurguladı.

  1. Çay bağışıklık sistemini güçlendirir

Araştırmalar, çayların bağışıklık hücrelerini ayarlayabileceğini ve böylece hedeflerine daha çabuk ulaştıklarını gösteriyor.

Diğer faydaları ve makalenin aslı için

https://www.today.com/series/one-small-thing/top-10-health-benefits-drinking-tea-t81111

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.