Emzirme Hipertansiyon Riskini Azaltır mı?

Verification: f620c14aed060f2a
31.01.2018
A+
A-

American Journal of Hypertension’da yayınlanan bir araştırma, daha çok çocuk doğuran ve daha uzun süre emziren kadınların menopoza girdikten sonra hipertansiyondan daha az muzdarip olduklarını belirten bir araştırma yayınladı. Ancak bu durum obez kadınlar için daha az geçerli bir kural.

Yüksek kan basıncı, hastalık ve ölüm için en büyük risk faktörüdür. Epidemiyolojik verilerden elde edilen veriler emzirmenin bebeklerin ve annelerinin sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini de göstermiştir. Uzun süre emzirmenin, çocuk alerjileri, çölyak hastalığı, obezite ve şeker hastalığı riskini azalttığı kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, emzirmenin annenin sağlığı üzerindeki etkileri, çocuklar üzerindeki etkilere kıyasla çok az incelenegelmiştir.

Birçok çalışma emzirmeyi bırakmanın veya erken kesmenin şeker hastalığı, dislipidemi, metabolik sendrom, koroner kalp hastalığı ve kardiyovasküler hastalık riskini arttırdığını bulmuştur. Bununla birlikte, emzirme ve hipertansiyon arasında açık bir ilişki kuran az çalışma bulunmaktadır.

Bu çalışma grubu 2010-2011 Kore Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketinde 50 yaş ve üstü 3119 sigara içmeyen menopoz sonrası kadından oluşmaktadır.

Anne sütü emme süresi ve emzirilen çocuk sayısının artması menopozlu kadınlarda hipertansiyon riskini azalttı ve obezite ve insülin direnci derecesi emzirme-hipertansiyon ilişkisini modüle etti. Emzirilen çocukların sayısı yüksek olan (5 -11) beşte birlik kesimi, en düşük beşte birlik grupla (0-1) karşılaştırıldığında % 51 daha düşük bir hipertansiyon riski göstermiştir. Anne sütünün süresi (96 ile 324 ay arasında) en yüksek beşli kadının hipertansiyon riski % 45 daha düşüktür.

Çok geniş bir yelpazede kronik hastalıklar emzirmekle ilişkili olmasa da emzirme ile bu hastalıklar arasındaki ilişkilerin altında yatan bazı ortak mekanizmalar önerilmiştir. Birincisi, maternal metabolizma (örn., Yağ birikimi ve insülin direnci) gebelikten sonra emzirme ile “sıfırlanabilir” ve bu da obezite ile ilgili hastalıkların riskini azaltır. İkincisi, emzirmekle uyarılan oksitosin salınımı, bu hastalıkların riskinin azalmasına bağlı olabilir.

Makalenin araştırmacısı Nam-Kyong Choi, bulgularımız, annelerin daha sonraki hayatlarında anne sağlığının yararına olan mevcut emzikleri onayladı.

Hikaye Kaynak:

Oxford University Press. Not: İçerik stil ve uzunluk için düzenlenmiştir.

Makale Kaynak:

Sangshin Park, Nam-Kyong Choi. Breastfeeding and Maternal Hypertension. American Journal of Hypertension, 2018; DOI: 10.1093/ajh/hpx219

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.