Dikkat! Her Tuz Aynı Değildir. Kaya Tuzu Nedir, Zararlı mıdır?

Verification: f620c14aed060f2a
25.02.2018
A+
A-

Hürriyet yazarı Ayşe Arman bugün köşesinde son zamanların en tartışmalı doktorunu mülakat etti. Karatay 57 yıl hekimlik yapmış ve bu 57 yıllığın verdiği tecrübeyi konuşturduğunu söylüyor. Karatay şimdinin doktorlarını ciddi şekilde eleştirdi ve bazı hastalıkların ailede varsa sizde de olur iddiasının bir aldatma olduğunu öne sürdü. Doktorları ağır eleştirip işlerini layıkıyla yapmadıklarını ve sürekli ilaca yönelttiklerini ama yine de dertlere çare olamadıklarını sözlerine ekledi. Karatay’a göre sağlık ilaçla değil yaşam tarzı ve beslenme ile ilgili birşey. Karatay Hoca öyle bir noktayı isaret ettiki arastirmadan edemedik. Karatay kaya tuzunun tansiyona kötü gelmediğini aksine sağlıklı birşey olduğunu iddia etti, ancak sağlığa zararlı olan tüzün sofra tuzu olduğunu söyledi. Kaya tuzunun vücudumuzun her alanının çalışması için gerekli olan mineraller olan sodyum ve klorür içerdiğini aktaran Karatay, sofra tuzunda bunların olmadığını belirtti. Ayrıca sofra tuzunun içinde katkı maddeleri var. Akışkanlığı sağlasın diye alüminyum konuluyor. (Röportaja ulaşmak için: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ayse-arman/karatay-hocanin-yeni-onerisi-korkmayin-kaya-tuzu-kullanin-tansiyonu-yukseltmez-dusurur-40752293)

Tuz toptan mı zararlı?

Karatay Hoca aslında kaya tuzunun faydalı olduğunu soyluyor ve tavsiye ediyor peki tuz ile ilgili genel geçer görüş nedir? Tuz [yani sodyum klorür (kimyasal formülü: NaCl)] hiç şüphesiz insan vücudunun vazgeçilmez bir minerali ve insan vücudunda ortalama yüzde 3.5’luk bir oran kaplamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü günlük tüketmemiz gereken tuz miktarını 5 gr olarak belirlemiştir.

Peki Kaya Tuzu Nedir?

Kaya tuzu, sodyum klorürün mineral formudur. İzometrik kristalleri oluşturur. Mineral tipik olarak renksiz ya da sarıdır; ancak yabancı maddelerin miktarı ve türüne bağlı olarak açık mavi, koyu mavi ya da pembe de olabilir. Genellikle sülfat, halojen tuzu ya da boraks asidi tuzu gibi diğer evaporit minerallerle birlikte oluşur.

Kaya tuzu; tuzun işlenmemiş doğal halidir. Mineral bakımından daha zengin, kimyasallardan arınmış hallerinden dolayı sofra tuzuna göre daha sağlıklıdır. Kaya tuzunun içinde 84 farklı mineral bulunur. Kaya tuzu sofra tuzu gibi içine girdiği yemeklere kolayca karışmadığı için pek fazla tercih edilmiyor. Ancak birçok yerde bulabileceğiniz tuz öğütücüsü tuzluklar sayesinde artık evlerde rahatlıkla kaya tuzu kullanabilirsiniz. Günlük kullanımda kaya tuzu kullanmak, vücudun ihtiyacı olan mineralleri karşılamasına yardımcı olur.

Kaya tuzunun faydaları şunlardır;

Kaya tuzunun sindrimi kolaylaşıtırar iştah açma etkisiyle beraber, mide asidini düzenler. Solunum hastalıklarını iyi geldiği bilinir ve alerji ve astım gibi solunum hastalıkların tedavisinde tuz lambasının iyi geldiği bilinmektedir. İçerdiği demir, magnezyum, bakır ve kalsıyum daha sağlıklı vücuda sahip olmamızı sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendiren mineraller içerir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.