Türkiye’nin Gıda Dergileri

Verification: f620c14aed060f2a
07.03.2018
A+
A-

Dergilerin insana bilgi aktarma gücü sürekli gazete ve kitaplara göre farklı olmuştur. Gazeteler günlük olaylarla anında ilgilendikleri için yoğun bilgi içermezler kitaplar ise bir konu hakkında çok yoğun bilgi ve analiz içerdiği için bazen tercih edilmeme sebebi oluyor. Dergiler işte tam bu iki yazı tarzı arasında bir gruptur. Gazetelere göre çok daha titizlikle araştırma yapmış ve kitaplara göre de çok daha fazla konuyu içerirler. Hatta dergilerdeki makale ve incelemeleri takip ederek hangi kitapları okumanız gerektiği ve o sektördeki son gelişmeleri öğrenebilirsiniz. Günümüzde artık her sektörden birçok dergi ortaya çıkmıştır. Bazıları ekonomik nedenlerden dolayı çok dayanamazsada halen birçok dergi varlığını sürdürmektedir. Bu yazımızda size Gıda alanıyla ilgili Türkiye’de hizmet veren bazı dergileri tanıtacağız.

  1. Akademik Gıda

İsmindende anlaşılacağı üzere Akademik Gıda Dergisi bir hakemli akademik dergi olup yılda 4 kere yayınlanmaktadır. Burada akademik makaleler, kitap incelemeleri, düşünce yazıları gibi yazıları kabul etmektedir. Derginin dili Türkçe ve İngilizcedir.

2.Drinktech İçecek ve Teknolojileri Dergisi

İsmiyle müsemma bir diğer dergi Drinktech dergisidir. Derginin ismi İngilizcede “içmek” anlamında olan “Drink” ile yine İngilizcede Technology’nin kısaltımı olan Tech’ten oluşmaktadır. Dergi aylık olup ücretsiz dağıtılmaktadır. Dergide içecek sektörüyle ilgili araştırmalar, röportajlar, incelemeler ve benzeri yazılar yazmaktadır. Dergi bu alanla igili fuarları takip ederek fuar esnasında ücretsiz dağıtım yapmaktadır.

  1. Dünya Gıda Dergisi

Dünya Gıda Dergisi Dünya medya’nın bir dergisi olup aylık yayınlanmaktadır. Derginin kendisi 16 TL olsa da internet sitesinden ulaşılabilmektedir. Dergide gıda güvvenliği, beslenme, sağlık gibi daha birçok alanla ilgili makale ve röportaj bulunmaktadır. Ayrıca Gıda’nın ekonomisini ilgilendiren birçok yazıda mevcuttur. Gıda’ya aynı zamanda bir sektör olarak bakan dergi bu yönüyle Gıda eğitimi alanlar, gıda sektöründe iş yapanlar ve gıda, beslenme ve sağlıkla hobi olarak ilgilenen herkes için uygun bir dergidir.

  1. Süt Dünyası Dergisi

Süt Dünyası dergisi süt sektöründe üretici ve tüketiciyi ilgilendiren makaleler yazmaktadır. Bu sektörün nabzını tutarak, problemleri inceliyor ve çözüm yolları bulmaya çalışan bir dergidir. Süt Dünyası dergisi üreticiden tüketiciye, sanayiden üniversiteye kadar bu alana ilgi duyan herkesi hedef kitlesi seçerek bu alanlarda yayınlar yapmaktadır.

  1. Food Time

İlk olarak Gıda Gündemi ismiyle yayınlanan ve Turkiye’nin gıda alanında en iyi ve en eski iki sitesi sayılabilecek gidagundemi.com ve onun forum sitesininde bağlı olduğu grupça çıkarılan dergi, hem akademik hemde aktüel yayınlar yapmaktadır. Deği iki ayda bir yayınlanmakta ve şuana kadar okurları tarafından beğeniyle karşılanmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.