Apple Store’da 5 Gıda Uygulaması

Verification: f620c14aed060f2a
08.02.2018
A+
A-

Bu yazıda Türkiye menşeli olup Gıda kategorisi altında değişik sıralamada bulunan bilinmesi gereken 5 Apple uygulaması incelenmiştir.

1. Yemek Sepeti

2001 yılında Nevzat Aydın tarafından kurulup, Turkiye’nin en değerli internet girişimleri sırasında en ön sıralarda bulunan Yemek Sepeti listenin başında bulunuyor. Hatırlanacağı üzere Yemek Sepeti 2015’te 590 milyon dolar civarı bir fiyatla Türkiye tarihinin en büyük ınternet alanında en büyük satışı gerçekleşmişti.

Yemek Sepetinin uygulama ve sitesinde Turkiye’nin 66 ili ve Kıbrıs restorantlarından sipariş alınabilir. Sürekli girişim olarak örnek gösterilen sitenin bunca yıldır 81 ili kapsayamamış olması ciddi bir eksikliği olduğu aşikardır. Her ne kadar 4.9 oranla iyi bir başarı sağlamış görünse de, şuana kadar sadece 17 kişi tarafından derecelendirildiğini unutmamak lazım.

2. Nefis Yemek Tarifleri

Yemek tariflerinde Türkiye’nin en iyi uygulama ve sitesi sayılabilecek bir internet girişimidir. Uygulamada ki iddiasına göre 280.000’den fazla denenmis yemek tarifi içeriğine sahip ve bunlarında 1000’inden fazlasında video mevcuttur. Youtube’u çok aktif kullanan Nefis Yemek Tarifleri toplamda 6 farklı kanalla 1.5 milyona yakın takipçiye sahip. Yemek Sepetinin yemek tarifleri için kurduğu Yemek.com’a göre çok daha iyi bir sistem olmasına rağmen genel tıklanmada onun bayağı bir gerisinde kalmıştır. Nefis Yemek Tarifleri’de Yemek Sepeti gibi yüksek derecelendirmeye sahip olmasına rağmen yine unutulmaması gereken nokta çok az kişi tarafından derecelendirilmiş olması.

3. Mekan.com

Diğer bir uygulamamız Mekan.com. Bu uygulama ile dışarda yemek yemeye karar verdikten sonra gidebileceğiniz yerlere bakabilir ve yeni yerler keşfedebilrisiniz. Bu mekanların ne sunduklarını ve gitme yolunu öğrenebilirsiniz. Daha önce başka kullanıcıların oylamalarını görebilir ve popüler mekanları seçmenize ve belirlemenize imkan tanır.

4. GİMDES Helal Sertifika

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) ve bu derneğe bağlı İktisadi İşletme Kurumu (GİMDES Helal Ürünleri Araştırma Enstitüsü) tarafından başlatılan uygulama ile Helal ile ilgili yazılara ulaşabilirsiniz ve en önemliside bu firmadan Helal belgesi alan firmaların tanıtımına bakabilir ve birşeyin Helal olup olmadığına ondan sonra karar verebilirsiniz.

5. Gıda Katkı Maddeleri

Günümüzde katkı maddelerinden kaçışın artık mümkün olmadığını düşünenler tarafından yapılmış bir uygulamadır. Kaçış imkansızsa en azından katkı maddelerini tanıyalım ve ona göre kullanıp kullanmamaya karar verelim hedefiyle yola çıkmıştır. Bir anlamda program ansiklopedik bilgileri sizin telefonunuza getirip hızlı ulaşım sağlamış olmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.