Sabiha İzbeli – İzbeli Çiftliği: Osman İnan Yazdı

Osman İnan
Kendimden kısaca biraz bahsedecek olursam, 2007 yılında Önder Çiftçi Projesinde staj yaptım, aynı yerde Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünü 2008 yılında bitirip askere gidene kadar kaldım. 2009 ortalarında askerlik bitince Tarım Ekonomisi Bölümünde yüksek lisansa başladım. Aynı zamanda bir makine üretim şirketinde kalite bölümünde çalıştım ve ayrıca ailemin kendi arazilerinde 2011 yılı sonuna kadar tarım işiyle uğraştım. Bu tarihten 2014 yılı sonuna kadar Tarım ve Orman Bakanlığında uzman mühendis olarak çalıştım. AB ülkeleri ve Türkiye’de tarım ve kırsal kalkınmayla ilgili çalışmalar yaptım. Daha sonra 2016 yılı sonuna kadar kendi arazilerimde ceviz ve kavak yetiştiriciliği yaptım. O tarihten sonra kendi danışmanlık şirketimi kurup, gayrimenkul işine başladım. Bu dönemde yüksek lisansımı tamamladım. Tarım Ekonomisi Bölümünde doktora eğitimine başladım. Bunun yanında tarım işlerine devam etmekteyim. 2014 yılı sonundan beri de kamulaştırma, hukuk ve ceza davalarında bilirkişilik yapmaktayım. Tarım Ekonomisi Derneği, Zir. Müh. Odası ve Buğday derneğine üyeyim.

Sabiha İzbeli – İzbeli Çiftliği

‘’Gelişiniz güle güle, gidişiniz güle güle, her işiniz güle güle’’

Kapısında Şeyh Şaban-ı Velinin bu güzel sözüyle karşılıyor İzbeli çiftliği misafirlerini.

Çiftlik, dönemin Osmanlı Padişahı IV. Mehmet (Avcı Mehmet) tarafından, 1651 yılında tımarlı sipahi yetiştirilmek üzere İzbeli Ailesi’ne verilmiş, doğallığı korunarak bugünlere gelmiş. İzbeli ailesinin tamamen organik bitkisel ve hayvansal üretim yapılan 500.000 m2 den fazla arazisi içerisinde, Merkeze çok yakın konumda yer almaktadır.

Çiftlik aynı zamanda Kastamonu tarihi ve Kurtuluş savaşına ait izler taşıyan bir müze, çok sayıda değerli antika, tarihten izler görebilirsiniz.

Çiftlik 2002 yılından beri öncelikle kahvaltı hizmeti vermektedir. Çiftliğin ürünlerinden hazırlanan kahvaltı çok özeldir. Birde daha geç vakitte ziyaret etiyseniz gözleme çok iyidir. Tertemiz havada açık alanda ve tarihi konakta muhteşem vakit geçireceksiniz.

1934 doğumlu Emekli ebe Sabiha İzbeli tarafından işletilmektedir. Misafiri olursanız Sabiha teyzenin yaşayan bir tarih olduğunu hemen fark edebilirsiniz. Binlerce anısını büyük bir iştahla sizlere anlatacaktır. Kastamonulular bu yaşayan değerine sahip çıkmışlar. Hakkında çok sayıda röportaj yapılmış, sevindim. Misafiri olmuşken Sabiha teyzemle fotoğraf çekinmeyi unutmayın.

 

Osman İnan

osmaninan1985@gmail.com

30.05.2020

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.