Ramazan Deyince Akla Gelen Gıdalar

Verification: f620c14aed060f2a
23.05.2018
A+
A-

Ramazan Deyince Akla Gelen Gıdalar

Ramazan ayı yılın diğer ayına göre yeme içme kültürümüzün çok değiştiği bir dönem, bir ay boyunca sabahları yeme içme olmadığı sahur ve iftarda almamız gereken herşeyi almaya çalışırız. Özellikle sıvı ihtiyacımızı daha fazla hisstettiğimiz için bu öğünlerde değişik içecekler içerdiz. Bu yazımızda sizlere Ramazanla özdeşleşmiş bazı yiyecek ve içecekleri sıralamak istedik.

1) Kristal Kola

Yazımıza eski Ramazanlardan başlayalım. Eskiden kola dendimi akla Coca Cola değil Ramazan ve bayramla özdeşleşen “Kristal Kola” gelirdi. Hatta halen çok eski kahvehanelerde veya dinlenme tesislerinde antik Kristal Kola dolabı bulmak mümkün.

2) Ramazan Pidesi

Hiç şüphesiz Ramazan denince bol yumurtalı, bol susamlı ve kızarmış pideler gelir. Bu pidelerden almak için iftara bir saat kala kuyruğa az girmemişizdir.

3) Mercimek Çorbası

Gün boyu aç kaldığımız için çorbayı sevmeyen biriysek bile Ramazanda çorba ile başlamaya gayret ederiz. Ve mercimek çorbasıda akla gelen ilk çorbalardan.

4) Bekarlar için Hazır Çorba

Bekarlar için yemek yapamazlar, sürekli makarna yerler, patates onların olmazsa olmazı gibi klişeler artık komik olmaktan bile çıkmış bir hal aldı. Ama özellikle Ramazanlarda bekarların olmazsa olmazı birkaç dakikada pişen hazır çorbalar.

5) Hurma

Kimimiz sağlıklı olduğunu düşünürüz kimimiz sünnet olduğunu kimimiz ise Ramazan deyince aklımıza hurma geldiği için (bazende hepsi) Ramazanda orucumuzu suya alternatif olarak hurma ile açarız.

6) Osmanlı Şerbeti

Kola gibi asitli içeceği sevmiyorsanız ama ayran yerine şekerli bir içecek içmek isteyenlerdenseniz Ramazan Şerbeti veya Osmanlı Şerbeti sizinde vazgeçilmeniz olabilir.

7) Güllaç

Sütlü, hafif ve lezzetli bir tatlıya kim hayır diyebilirki. Ramazanla özdeşleşen bir diğer yiyeceğimiz Şutlaç.

8) Tahin Pekmez

Bazı aileler vardır, Ramazan dışında tahin pekmezin varlığını bile hatırlamazlar. Ama Ramazan geldimi sahurun ilk ürünü çoğu aile için tahin pekmezdir.

9) Çiğ Köfte

Ramazanda seyyar satıcıdan çığ köfte almak ve iftardan birkaç saat sonra birkaç dilimini yemek ayrı bir güzellik denemediyseniz deneyin hak vereceksiniz.

EKSTRA

Ramazanın yemek içme dışındada birçok geleneği vardır, Davulcu mesela veya İftar çadırı. Mahyalar ve cadde aydınlatmaları cabası. Ramazan topunuda unutmamak lazım, hele şansınız varsa Hacivat ve Karagöz.

VE hiç şüphesiz sonunda da Bayram.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.