Patlamış mısır gerçekten cipse göre sağlıklı bir alternatif mi?

Verification: f620c14aed060f2a
12.02.2018
A+
A-

The Guardian patlamış mısırın cips ve diğer atıştırmalıklar için iyi bir alternatif olup olmadığını araştırdı.

Herşeyden önce bilinmesi gerek şey mısır tam tahıldır ancak bunun yağ, şeker, tuz ve baharatlarla kızarıldığını unutmamak gerek. Tam tahılın ne olduğunu  bilmeyenler için söylemek gerekirse, tam tahıl antioksidanların yanı sıra çeşitli vitaminler ve mineraller nedeniyle kanser ve kalp hastalıklarının önlenmesiyle bağlantılı bir gıda türüdür. Ancak yukarıda da bahsedildiği gibi mısrın zararlılaşması tuz, yağ ve şeker gibi maddelerin eklenmesiyle olur.

İngiltere Diyabet Topluluğu üyesi Clare Thornton Wood The Guardin’a, eğer mısırı evde bu eklentileri yapmadan yerseniz veya dışarda çok az yağ kullanılarak patlatılan mısırı yerseniz bunun faydalı olacağını söyledi.

Ancak, çok sayıda patlamış mısır ürünün çokta masum olmadıklarını, yağda pişirilerek şeker, tuz ve tatlandırıcılar eklendiğini belirtti. Thornton Wood, patlamış mısırın besin değeri konusuna geldiğinde “antioksidan almak için daha iyi yollar” olduğunu ekleyerek alternatiflere yönelmeyi tavsiye etti. Bu yüzden ne cipsin ne de patlamış mısırın tercih edilmemesini savundu.

Hazır tuzlu cipslerinden 32.5 gramlık bir pakette, 10.4 gr yağ, 0.46 gr tuz ve 171 kaloriye mevcuttur. Karşılaştırıldığında, 32.5g deniz tuzlu patlamış mısır 6.3 gr yağ, 0.38g tuz içerir ve 159 kaloriye sahiptir.

Ve daha da egzotik hale getirilmiş patlamış mısır ürünlerinin bazıları için, kalori daha da artmaktadırr: tatlı patlamış mısır, 174 kalori, 10.3 g yağ ve 7.5 g şeker içerir. Fakat, Thornton Wood’a göre, patlamış mısır paketleri genelde cipslerden daha az ağırlığa sahiptir, yani bir paket mısırda daha az kalori bulunur. Ancak şunuda unutmamak gerekir ki patlamış mısır iştah açan bir maddedir.

Atıştırmalık lezzetini önlemek için, Thorton Wood, yağsız bir makine kullanarak evde mısır patlamalarını önermektedir. “Mısırları koyun, makineyi açın ve böylece mısır ısınır ve sadece sıcak havayla patlar” dedi.

Makalenin orjianli için https://www.theguardian.com/science/2017/sep/29/is-popcorn-really-a-healthy-alternative-to-crisps-and-other-snacks

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.