Deli Dana Nedir?

Verification: f620c14aed060f2a
29.05.2018
A+
A-

Deli Dana Nedir?

Bovine Spongioforme Encephalopathy (BSE) olarakta bilien ve İngilizcesi Mad Cow Disease olan hastalığa ilk defa 1986 yılı Kasım ayında İngiltere’de saptanmıştır ve gerek bütün dünya ve gereksede Türkiye’nin o zamandan beri sık sık gündeminde durmuştur. (1)

Deli dana hastalığı, beyin dokusu iltihabından muzdarip hayvanların tüketilmesiyle insanlara bulaşabilmektedir. Bu rahatsızlık oldukça yavaş ilerleyen, teşhisi zor ve ölümlere yol açan bir sağlık sorunudur. (2)

“Deli Dana hastalığı, büyükbaş hayvanların mezbaha yan ürünleri ile beslenmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Bu hastalıktan dolayı onlarca kişi hayatını kayıp etmiştir. Bu hastalığa yakalanan hayvanların imhasından dolayı ürün kaybı ve maddi zarar meydana gelmiştir. Yine hayvan yan ürünleri ile yapılan besleme sonucu, salmonella gibi hastalıklar ortaya çıkmıştır. Araştırmalara göre; hayvansal üretimde kullanılan bazı hormonların insan ve hayvanlarda kanser oluşturabileceği tespit edilmiştir. Hayvancılıkta büyütme faktörü olarak kullanılan antibiyotiklerin kullanımında da bazı belirsizlikler mevcuttur.” (3)

(1) http://www.journalagent.com/z4/vi.asp?pdir=turkhijyen&plng=tur&un=THDBD-36349
(2)https://www.yeniakit.com.tr/haber/deli-dana-hastaligi-nedir-248901.html
(3)[Metin Duru, Ahmet Şahin, Hayvansal Üretim 45(1): 36-41 (2004)]

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.