Tahinin Faydaları

Verification: f620c14aed060f2a
28.12.2019
A+
A-

TAHİNİN FAYDALARI

Hammaddesi susam olan tahin, Omega 3 yağ asidi, bakır, çinko, kalsiyum, protein, A ve C vitaminleri ve besin lifi açısından oldukça zengindir. Mutfağımızda yer alması gereken ve sıklıkla tüketmemiz gereken bir besindir. Tahin sayesinde vücudumuz için gerekli olan mineral ve vitaminlerin büyük bir kısmını alabiliriz.

Çoğumuzun yaşadığı kronik yorgunluk için de şifa olan tahini kahvaltımızda bal veya pekmezle tükettiğimizde vücuda enerji verdiğini ve daha dinç olduğumuzu hissederiz.

Tahin içerisinde zengin antioksidanlar barındırmaktadır. Bu özelliği ile dolaşım sistemi için oldukça faydalı olan tahin, kan basıncının ve kolesterolün düzenlenmesine yardımcı olur. Antioksidan etki vücuda zararlı madde birikimini engeller. Uzmanlar bu sebepten dolayı, balık tükettikten sonra helva yenmesini tavsiye etmiştir. Kalp sağlığı için etkili olan tahin kalp krizi ve inme riskini yüksek oranda düşürür. İçeriğinde kalsiyum da barındırdığı için kemik ve kas gelişimini desteklemektedir. Bu yüzden çocuklarınıza gönül rahatlığı ile verebilirsiniz. Omega 3 yağ asidi ve demir sayesinde kansızlığa iyi gelmekte ve beyin gelişimine katkı sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirip pek çok hastalığa savaş açtığı gibi, düzenli kullanıldığı takdirde saçların gürleşmesini ve canlı durmasını sağlamaktadır.

Tüketim Şekli Nasıl Olmalı

Her sabah kahvaltımızda 3-4 yemek kaşığı tükettiğimiz takdirde kısa süre sonra faydalarını görebiliriz. Bal veya pekmezle karıştırarak tüketebiliriz. Ancak şeker hastalarının dikkatli tüketmeleri tavsiye edilir.

 

Editör Notu: Beslenme ile ilgili bilgilerin doktora danışılmadan yapılmaması sağlığınız için önemlidir.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.