Balıklarla Tedavi

Verification: f620c14aed060f2a
22.10.2018
A+
A-

Balıklar özellikle denize ve suya yakin yerlerde yaşayanların vazgeçilmezi, peki sürekli gıda olarak düşündüğümüz balıkların aynı zamanda şifa kaynağı olabileceği aklınıza gelmişmiydi? Şifalı hayvanlar serimizin ikinci yazısı balıklarla tedavi..

Balıklarla Tedavi:

Sedef ve Cilt Hastaların Balık Tedavisi: Japonya ve Çin gibi bir çok Uzakdoğu ülkesinde yaygın olarak kullanılan tedavi, balıkların Ciltteki yara ve dejenere yerleri yem olarak tüketme esasına dayanıyor. Tedavi son yıllarda ülkemizde Van gölü ve Kangal kaplıcalarında kendisinden söz ettirir bir seviyeye ulaştı. Tedavinin, kangal kaplıcalarında uygulaması kısaca; Doktor balıklar olarak bilinen balıkların bulunduğu havuzlara hastalar günde 4 saat suda kalınarak, 21 gün içinde sedef hastalığının tedavi ediliyor. Kaplıcadaki su içinde 2 çeşit balık bulunuyor. Sazan ve Bufala adındaki bu balıkların 3 görevi bulunuyor. Bir balık gelerek vücuttaki yarayı daraltıyor. Diğer balık gelip, yarayı deliyor ve üçüncü balık ta gelerek, yara içini temizliyor” . Ayrıca kaplıcadaki suyun sıcaklığının 37° olması, su içindeki selenyumun muhteviyatı cilt hastalıkları yanı sıra eklem rahatsızlıkları, romatizma ve sinir hastalıklarına iyi geldiğini tecrübe edilmiş durumda.

Çiğ balık Yutmak: Bombay’da bir astım hastası tedavi için çiğ balık yutuyor. Bu yöntemin Kızılderililere dayandığı söyleniyor. Farklı balık türleri ülkemizde farklı hastalıkların tedavisinde kullanıldığı da bilinmektedir. Sakarya’da derelerde yaşayan kırmızı benekli alabalığın pek çok hastalığa iyi geldiğine inanılıyor. Nadir bulunan balığın, bel ağrıları, kanser, damar sertliği ve ülser gibi çeşitli mide hastalıklarına iyi geldiği düşünülüyor. Balığı canlı olarak yutan ve vücutlarının ağrıyan bölgelerine saranlar bulunduğu gibi, zeytinyağında bekleterek oluşturdukları çözeltiyi vücutlarına sürerek kür tedavisi uygulayanlar da bulunuyor. Kırmızı benekli alabalığın yabani olması nedeniyle havuzlarda yetiştirilen alabalık türlerinden farklı özellikler taşıdığını ifade ediliyor, ”Özellikle bel ağrıları, kırık çıkıklarda ve yutmak için kullanıldığı ve bir çok hastalığa iyi geldiği biliniyor.

Köpek Balığı Kıkırdağı: Köpek balığı kıkırdağının başta kanser olmak üzere osteoporoz, sedef hastalığı, artrit, bağırsak iltihabı ve maküler dejenerasyon gibi rahatsızlıklara bir çok faydası olduğu düşünülmektedir. Köpek balığı kıkırdağının, progresif sistemik skleroz, romatoid artrit, nörovasküler glokom ve osteoartrit gibi hastalıklara karşı yararlı etkileri olduğu belirtilmiştir. Bunların yanı sıra, ürünün içeriğinde yara iyileştirici özelliğe sahip ve anti inflamatuvar maddeler bulunduğu ortaya konmuştur. Aynı zamanda köpek balığı kıkırdağı hücresel ve humoral bağışıklık sistemlerini uyararak, tümör büyümesi ile bakteri, virüs ve mantar kaynaklı enfeksiyonlara karşı ciddi bir koruyucu olduğu bilinmektedir. Fakat yüksek kolestrol ve etken maddelerinden dolayı hamile ve kolestrol hastalarının doktor eşliğinde tüketmeleri önerilmektedir.

Havyar kremi: Balık yumurtası olarak bilinen havyar daha çok cilt hücrelerini beslemek, ölü hücreleri yenilemek, gergin cildi sıkılaştırmak amacıyla kullanılmaktadır.

Editör Notu:

Bu seri boyunca yayınlacak her türlü bilgi doktorunuzun onayına tabi tutulması gerekmetedir. Bu yazı dizisi boyunca yazılacak herşeyin doktorların ve bilim adamlarının onayı olmadan uygulanması ölüm dahil birçok hastalığa sebep olacağını unutmayın.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.