DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Çok Bulutlu

Gıda Güvenliği Daha Uzun Ömür Demek: Çeviri Haber

Verification: f620c14aed060f2a
22.01.2020
A+
A-

Gıda Güvenliği Daha Uzun Ömür Demek: Çeviri Haber

Kanadalılar iyi (yeterli) beslenmeleri sayesinde 80 yaşın ötesinde yaşamayı bekleyebilirler. Kanada Tabipler Birliği Dergisi’nde Pazartesi günü yayınlanan bir araştırmada, ‘gıda güvensizliği’nden muzdarip olanla kişilerdeki gelişmeleri araştırdı.

Gıda güvensizliği, maddi kısıtlamalar nedeniyle gıdaya yetersiz erişim olarak tanımlanmaktadır. Kanada ve Kanada Toplum Sağlığı İstatistikler Araştırması’na göre Kanada’daki sekiz haneden birinin gıda konusunda güvensiz olduğunu tahmin etmektedir.

Bu, 1,2 milyona yakın çocuk da dahil olmak üzere, günlük yemek ihtiyacını karşılayamayan dört milyon Kanadalı’nın varlığı anlamına gelmektedir. Dünya Gıda Programına göre, dünya genelinde tahmini 800 milyon insan gıda güvensizliğinden muzdarip.

Toronto Üniversitesi Beslenme Bilimleri Bölümü’nde araştımalar yapan Profesör Doktor Valerie Tarasuk, Araştırmacı Doktor Fei Men ve meslektaşları, Kanada Toplum Sağlığı Araştırması’ndan aldıkları verileri kullandılar. Bu 500 bin Kanadalı yetişkinden sağlık ile ilgili toplanan verilerden oluşmaktadır. Araştırmacılar, gıda güvenliği olan kişilerin ömür uzunluğunu, ciddi, orta veya az oranda gıda güvensizliği olanlar kişilerle karşılaştırdı.

2005 ve 2017 yılları arasında erken ölüm vakası olarak 25.460 olay görüldü. Gıda güvensizliği olarak tanımlanan kişilerin yüzde 11 ila 37 arasında erken ölme olasılığı daha yüksek olduğu izlendi.

Gıda güvensizliği, bir kişinin ömründen dokuz yılını aldığı sonucuna varıldı.

Erken Ölümlerin Sebebi

Çalışmayı ilginç kılan bir nokta da, araştırmacıların gıda güvensizliği ile ilişkili olası ölüm nedenlerini belirleyebilme başarılardır. Çalışma, ciddi gıda güvensizliğinin, kalp ve solunum yolu hastalıklarının yanı sıra diyabet kaynaklı erken ölümlerle ilişkili olduğunu buldu.

Yazarlar, gıda güvensizliğinin neden olduğu maddi yoksunluk ve psikolojik sıkıntıların kronik inflamasyona neden olduğunu ve bu da bazı kronik hastalıklara yol açtığını söyledi.

Diğer çalışmalarda da bu tür kronik hastalıkların görülmesi gıda güvensizliği olan kişilerde daha yüksek olduğu için gıda güvensizliği ve bu tür hastalıklardan dolayı erken ölüm arasında ki bağlantı güçlenmektedir.

Çalışma aynı zamanda gıda güvensizliğinin HIV ve hepatit C gibi bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanan ölüm riskini de artırdığını buldu. Çalışmada gıda güvensizliği olan kişilerin kasıtsız yaralanmalar ve kendine zarar verme gibi nedenlerle ölme olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Çalışma, gıda güvensizliğini ayrıca akıl sağlığı bozuklukları ve madde kullanımı ile de ilişkilendirilmiştir.

İyi Yaşamanın Şifreleri

Gıda güvensizliğini ortadan kaldırmak çok zor bir şey değildir.

Çalışmalar, yıllık geliri güvence altında olan yetişkinlerin daha iyi fiziksel ve psikolojik sağlığa sahip olduğunu dile getirdiklerini göstermektedir.

ABD’de, bir zamanlar gıda pulları programı olarak bilinen bir program olan Tamamlayıcı Beslenme Yardım Programı(SNAP) uygulandı. SNAP, kişi başına yaklaşık 2 Kanada Doları tutarında sahiplerine gıda alabilme fırsatı tanıyor. SNAP’ın gıda güvensizliğini yüzde 30 oranında azalttığı ve öğünlerin genellikle para eksikliğinden dolayı atlanan çocuklar ve haneler gibi savunmasız nüfuslarda daha da iyi sonuçlar verdiği gösterilmiştir. SNAP katılımcıları mükemmel veya çok iyi sağlık durumuna sahip olduklarını rapor etmişlerdir.

Hamile anneler arasında ve erken çocukluk döneminde SNAP’a erişim, doğum sonuçlarını olumlu etkilemekte ve yetişkinlikte uzun süreli sağlığı iyileştirdiği sonucuna varıldı. SNAP yaşlıların bağımsız yaşamalarına ve hastaneye yatmamalarına yardımcı olduğunu buldu.

Bir diğer yaklaşım da, manavların düşük gelirli mahallelerde dükkan açmayı teşvik etmektir, düşük gelirli mahallelerde manav ve alternatif gıdaların bulunmaması mahalle sakinlerini fast food ve sağlıksız gıdaya mahkum etmektedir.

Çalışmanın odak noktası gıda güvensizliği olsa bile kötü beslenme ile ilişkili sağlık sorunları ve erken ölümler gıda güvensizliğiyle yakından ilgilidir. Gıda güvenliğini destekleyerek yetersiz beslenmeyi tersine çevirmek sağlığı önemli ölçüde iyileştirir.Aslında insanların genelinin hayatının iyileştirecek şey yeni bir tıbbi buluş değil de sağlıklı gıdaya erişim, barınma, ekzersiz, aşı, sosyal çevre ve diğer sosyo ekonomik noktalardır. Bunların tüm toplumda sağlanması genel olarak sağlıklı bir toplum sağlayacaktır.

Ödeme kabiliyetine bakılmaksızın herkes için yeterli beslenme sağlama, sağlık hizmeti harcamalarında çok daha fazla tasarruf sağlayacak akıllı bir yatırım olduğu da unutulmasın.

Bu makale Dr. Brian Goldman tarafından cbc.ca internet sitesine yazılmıştır. Makalenin orjinaline bu linkten ulaşabilirsiniz.

Editör Notu: Bu makale Gıdakolik editörleri tarafından Türkçe’ye çevrilmiş ve Gidakolik’in editöryel duruşunu yansıtmayabilir. Makale çevirisinde makale metnine tamamen sadık kalınmamış kısaltma, açıklama ve editöryel değişiklikler yapılmıştır.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: