Türkiye’nin İlk Ziraat Mühendisi Kimdir ve İlk Ziraat Mühendisliği Nerede Kurulmuştur?

Dünyada ve Ülkemizde İlk Ziraat Mühendisleri

Dünyadaki ilk ziraat mühendisinin kim olduğunu bilebilmek güçtür. Fakat insanlık tarihini göz önüne alırsak çıkarımlarda bulunabiliriz. Bilindiği gibi iki yüz bin yıl önce kadar insanlığın tarihi Afrika kıtasında başladı ve modern insan elli bin yıl önce ortaya çıktı. Bu süreçte birçok zorluklarla başa çıkan insanoğlu tarımı, M.Ö 8000’lerde keşfetmiştir. Tarım yapıldığına dair ilk bulgular Mezopotamya’da keşfedilmiştir. Yani Mezopotamya’da yaşamış tarımcı topluluğun atalarını ilk ziraat mühendisleri olarak düşünebiliriz.

Yakın tarihe bakacak olursak ülkemizde ziraat mühendisliği için atılan ilk adım 29 Nisan 1939 tarihinde Ankara’da kurulan “Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği” olmuştur. İlk kadın ziraat yüksek mühendisimiz Nezahat Süer’dir. 1933 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne başlayan Nezahat Süer, 1937 yılında buradan mezun olmuş ve yüksek ziraat mühendisi olarak 34 yıl çeşitli illerde görev yapmıştır.

 

Ziraat Mühendisliği Nedir?

Ziraat mühendisliği, bitkisel ve hayvansal üretimin günümüz şartlarıyla daha verimli ve kaliteli hale getirilebilmesi işidir. Bunların yanı sıra tarımsal teknolojileri, toprak bilimini, biyometri, endüstri ve genetiği de kapsayan bir mühendislik dalıdır.

 

Ziraat Mühendislerinin Çalışma Alanları

Ziraat mühendisleri, devletin ya da özel şirketlerin fabrikalarında ve atölyelerinde çalışır. Kendi meslektaşlarıyla ve ilgili alanda çalışan diğer meslek gruplarıyla sürekli iletişim halindedir. Kendi tesislerini de kurabilirler. Üretim fabrikaları, tavukçuluk, besicilik, büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği üzerine çalışabilirler.

%d blogcu bunu beğendi: