İSG Uzmanlarının Görevleri

Verification: f620c14aed060f2a
26.01.2020
A+
A-

İŞ SAĞLIGI VE GÜVENLİĞİ 6: İSG UZMANLARININ GÖREVLERİ

 

  1. Çalışma alanlarındaki teçhizat ve donanımların stabil çalışabilir durumda olmasından ve makineler içinde kullanılacak olan hammadde ve malzemenin sağlık açısından etkilerini denetlemek ve önlemler almak.
  2. Çalışanların, kask veya baret gibi koruyucu donanımları kullanması ve yine koruyucu iş elbiselerinin giyilmesini ve bu materyallerin işe pratik olarak uygunluğunu bu koruyucuların işe yarayıp yaramadığının test edilmesi ve uygulanmasını denetlemek.
  3. İş sağlığı ve güvenliği alanında yapılması gerekilenleri işverene imzalı ve yazılı bir şekilde beyan etmek.
  4. Bir iş kasası meydana gelmişse bunun nedenini raporlamak ve tekrarlanmaması için tedbir ve önlemler almak ve gerekli uyarı ve bilgilendirmelerde bulunmak.
  5. İşveren tarafından alınan güvenlik önlemlerinin incelenmesi ve takibi
  6. İşverenin aldığı önlemlerin devletin belirlemiş olduğu standartlara uygun olup olmadığının kontrolünü yapmak raporlamak ve periyodik aralıklar ile kontrollerde bulunmak
  7. Olası bir facia veya bir doğal afete karşı acil eylem planı denilen planı oluşturmak ve çalışanların tümünü bu konuda bilgilendirerek gerekli tatbikatların ve eğitimlerin yapılmasını sağlamak ve çalışanlara sorumluluklarını beyan etmek.
  8. Çalışanların gerekli bilinçlendirme ve eğitimleri aldıklarına dair kanuna uygun bir şekilde işverene onaylatmak.
  9. İş yeri hekimi ile birlikte yıllık değerlendirme raporları düzenlemek.
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.