Sülükle Tedavi

Verification: f620c14aed060f2a
25.10.2018
A+
A-

Sülükle Tedavi: Günümüzde dahi yüksek farmakolojik hastalıklarda bile en iyi alternatif olarak kullanılan sülük tedavisi eski zamanlardan birçok rahatsızlık ve kan yoluyla geçen hastalıkların, kirli kanı vücuttan uzaklaştırmak suretiyle, tedavisinde kullanılmıştır. Sülüklerin salgısında 100’ün üzerinde faydalı biyoaktif madde bulunmaktadır. Bunlardan birisi de “hirudin”dir. Hirudin, kanın pıhtılaşmasını sağlayan maddeleri inhibe ederek pıhtılaşmayı engeller. Sülük, doymadan bu salgıyı kesmez. Sülüklerin vücuttan kendilerinin ayrılmasını beklemeden müdahaleyle ayırmak, bu yüzden fazladan kanamalara sebep olabilir. Bu bileşik tıpta da kardiyolojik ve hematolojik hastalıkların tedavisinde sıkça kullanılır. “Kalin” isimli bileşik de aynı görevi gören bir başka maddedir.

Aynı zamanda interstisyel (dokulararası) sıvının viskozitesini artıran “hiyalüranidaz”enzimi içerir. Sülük salgısının içerdiği asetilkolin, histamin ve karboksipeptidaz A inhibitörü, damarları genişleterek kan akışını hızlandırır. Buna “vazodilatör etki” denir. Bu bileşikler her şeyden önce kanın viskozitesini azaltmak için birlikte çalışır. Kanın kıvamını inceltir ve kan akışını daha iyi hale getirirler. Kanın koyu kıvamlı yapısı, onu hem pıhtı formuna gelmeye, hem de bireyin tansiyonunu yükseltmesine eğilimli hale getirir. Oluşan pıhtı parçacıkları vücudun çeşitli bölgelerine giderek damarları tıkayabilir. Bu da sonrasında kalp spazmlarına ve kalp krizlerine sebep olur. Kanın bu koyu kıvamlı hali özellikle parmak ve parmak uçları için risk teşkil eder. Vücudun merkezden uzak uzuvları olduğu için bu noktalara yeteri kadar temiz kan ve besin taşınamayabilir. Bu nedenle sülük salgısındaki antikoagülatif (pıhtılaşmayı engelleyen) bileşikler, kanı daha ince kıvamlı hale getirdiğinden hayati önem taşır.
Ayrıca, hirudin, segmental refleks mekanizmasını da uyardığından, kardiyovasküler hastalıkların tedavisine de katkıda bulunur. Sülük tedavisi ayrıca kıl dökülmesi ve kellik tedavisinde, eklem iltihap tedavisinde, diyabet tedavisinde, kulak ve duyma tedavisinde, göz hastalıkları tedavisinde, diş hastalıkların tedavisinde ve migren  tedavisinde kullanılmaktadır.

Editör Notu:

Bu seri boyunca yayınlacak her türlü bilgi doktorunuzun onayına tabi tutulması gerekmetedir. Bu yazı dizisi boyunca yazılacak herşeyin doktorların ve bilim adamlarının onayı olmadan uygulanması ölüm dahil birçok hastalığa sebep olacağını unutmayın.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.