Peynir Tatlısının (Helvasının) Atası (HÖŞMERİM)

Verification: f620c14aed060f2a
31.07.2018
A+
A-

Peynir Tatlısının (Helvasının) Atası (HÖŞMERİM)

Kurutulması ile elde edilen bir lezzet ile baktığımız da Peynir tatlısının atası Balıkesir’in ünlü enfes Höşmerim tatlısı; Hoş mu? Er’im! sorusuyla müsemma olmuş bir lezzet dehası…

Şöyle ki bir rivayete göre İstiklal Savaşında, Yunanlılarla savaşan askerimiz Işıklar köyünde bir eve sığınmak zorunda kalır. Sığındıkları ev; nurlu yüzlü, cefakâr, oldukça yaşlı bir ninemize aittir. Uzun süre onlarca Yunan askerleriyle savaşmak zorunda kalmış birkaç askerimizin yorgun argın halini gören nur yüzlü ninemiz hemen mutfağa koşar. Savaş yılları olduğundan ikram etmek için askerlerimize layık olacak türden bir şeyler yapmak ister. Ancak biraz süt, biraz yağ, biraz un, biraz şeker den başka hiçbir şey bulamaz. Bu kadar erzakla ne yapabilirim düşüncesiyle açlıktan bayılmak üzere olan askeri görünce. Panikten hepsini birbirine katar, biraz karıştırır, ocakta biraz ısıtarak bayılmak üzere olan askere yetiştirir. Güçlükle yedikten sonra kendine gelen askere Anadolu’nun o misafirperver mahcubiyetiyle Hoş mu? Er’im! diye sorar. O kıt imkanların zorluklarıyla doğan tatlı zamanla Höşmerim ismini alır.

Balıkesir’den yayılan bu eşsiz lezzet Tekirdağ’da kurutulup “Peynir Tatlısı“, Çanakkale’de Fırınlanarak “Fırınlanmış Höşmerim” olarak birçok tatlıya ve yiyeceğe atalık yapmıştır.

Ninemizin imkansızlıktan o zaman uydurmuş olduğu yemek; besleyici, serinletici, protein ve karbonhidrat kaynağı olması hasebiyle asker yemeği olma veçhiyle tam isabet ürünü olmuş.

Yolunuz, Balıkesir, Çanakkale veya Tekirdağ’a düşerse mutlaka yeminizi tavsiye ederiz. Şimdiden herkese afiyet olsun…

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.