Türk Kahvesiyle ilgili bilmeniz gerek 9 şey

Verification: f620c14aed060f2a
10.05.2018
A+
A-

Hiç şüphesiz kahve Türkiye sınırları içersinde şu ve çaydan sonra en çok değer verilen ve sevilen içecektir. O kadar ki hayatımızın en önemli anlarında kahve önemli yer oynar. Hatta “Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var” deyimi hiç kimsenin dilinden düşmez. Peki Türk kahvesini diğer kahvelerden ayıran şey nedir? Türk kahvesi ne zaman “Türklük” kazandı? Türk kahvesi faydalı mı? Türk Kahvesi’nin tarihi nedir? Türkiye dışında Türk khavesi biliniyor mu? Bu ve bunlar gibi soruların cevapları haberimizde.

1) Türk Kahvesi UNESCO tarafından Türkiye’nin Somut Olmayan Kültür Mirası Listesinde yer almaktadır.

2) Türk Kahvesinin kökeni Yemen’den gelmektedir.

Kahve önce Mekke, Kahire ve Suriye’ye oradanda 16. yüzyılın ortalarında İstanbul’a gelmiştir. 16. yüzyılda kahveyi çok seven Yemen valisi, kahveyi Kanuni Sultan Süleyman’a takdim etti.

3) Türk Kahvesi filtre edilmemiş kahvenin hazırlanma metodudur. Kahve çeşidi değildir.

4) Türk Kahvesi Çekirdeği diye bir çekirdek yoktur ve Türkiye’de kahve yetişmez.

5) İstanbul’da ilk kahvehane 1555’te açıldı.

3. Mahmud tarafından 16. yüzyılın sonlarında kahvehaneler yasaklanır ve bu yasak 1839 yılına kadar yürürlükte kalır.

6) Türk Kahvesini Balkanlar, Avrupa, Kafkasya, Kuzey Afrika gibi dünyanın çeşitli alanlarında rahatlıkla bulabilirsiniz.

7) Arap Kahvesi ve Türk Kahvesini birbirinden ayıran en önemli nokta, Arap kahvesi çok kavrulmuş kahve çekirdeği ve kaküle gibi baharatlarla hazırlanırken, Türk kahvesi kavrulmuş ve ince öğütülmüş kahve çekirdeğinden yapılır.

8) Türk kahvesi kız isteme, bayram ve diğer düğün merasimlerinde önemli yere sahiptir.

9) Türk kahvesinin bazı içicileri Türk kahvesini fal gibi hurafelerde kullanmaktadır.

Ekstra

Bazı araştırmalar Türk kahvesinin kolon kanserini, kalın bağırsak kanseri ve sefre kesesinde taş riskini azalttığını göstermektedir. (Ancak siz kahveyi sağlık için fazla türketmeyi düşünüyorsanız bunun en sağlıklı yolu doktorunuza danışamanız).

Bu haberin ilk 9 maddesi Gıdakolik ekibi tarafından “https://stepfeed.com/9-things-you-should-know-about-turkish-coffee-7151” sitesinden derlenerek çevrilmiştir. Ekstra kısmı ise “https://www.sabah.com.tr/galeri/saglik/kahvenin-bilinmeyenleri/15” sitesinden alınmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.