Gıda Savunması (Food Defence)

Verification: f620c14aed060f2a
07.11.2018
A+
A-

Gıda savunması nedir, gıda savunması gıda güvenliği ile aynı mıdır, gıda savunmasının engellenme yöntemleri ve gıda savunmasının önemi gibi sorularınızı Siirt Üniversitesi Gıda İşleme Bölümü öğrencisi Rabia Ertonga cevapladı.

Gıda Savunması (Food Defence)

Gıdanın kontaminasyonundan ya da gıdaya bilerek zarar verilen şeylerden biyolojik, kimyasal, fiziksel ve radyolijik etkenlerle kasıtlı olarak kontamine edilmesini önleme çabasıdır. Gıda üretiminde çalışan bir işçi, ücret ve menfaatlerinden hoşnut olmamamsı nedeniyle üretim sırasında gıda ürünlerine zarar verebilir. Birbirine rakip markalar da böyle kötü şeylere kalkışabilir. Burda şirketlere hem ekonomik hemde marka açısından zarar verilmesi hedeflenir. Örneğin, 1954 yılında Dallas eyaletinde yerel seçim sonucunu etkilemek için bir grup tarafından restorantlarda bulunan salata barları salmonella ile bilerek kontamine edilmiştir. Çok sayıda gıda zehirlenmesi olayı ortaya çıkmıştır.

Gıda savunması, gıda güvenliği ile karıştırılmamalıdır. Gıda güvenliği, gıda kaynaklı hastalıklarını engelleyecek önlemlerin alınmasını sağlar.  Burada kasıtlı olmayan kontaminasyonlar söz konusudur. Gıda savunması ise kasıtlı yapılan eylemlere karşı yapılan tedbirlerdir. Günümüzde gıda ticaretinin artması güvenilir gıda üretimi ve dağıtımında zorluklar ortaya çıkarır. Bunun için gıda işletme içi ve dışında gelebilecek kasıtlı eylemlere karşı sorun oluşturacak yerlerin tespit edilmesi ve bu sorunların önlenmesine yönelik gıda savunma yönetim sisteminin kurulması gerekir.

Rabia Ertonga
Siirt Üniversitesi

Rabia Ertonga, Siirt Üniversitesi Gıda İşleme Bölümünde eğitimine devam etmekte olup gıda, gıda takviyeleri, güvenliği ve sağlık alanlarında ilgi duymakta yazılar yazmaktadır.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.