Ekmekte Rope Nedir

Ekmekte rope nedir, tehlikeli midir, nasıl korunulur ve ne zaman oluşur gibi soruları sizler için Siirt Üniversitesi Gıda Teknolojisi Bölümü öğrencisi Şeyma Akbulut tarafından cevapladı.

EKMEKTE ROPE

Bir çeşit ekmek hastalığı olan rope hastalığı özellikle sıcak yaz aylarında görülür. Yaz aylarında fırıncıların en büyük sorunu olan, sıcak havalara dayanıklı Bacillus subtilis bakterisi bu hastalığa sebep olmaktadır.

Bu hastalağın üremesine ve yayılmasına neden olanlar ise; un, maya, malt unu, fermantasyon, hamur kazanları ve diğer fırıncılık ekipmanlarıdır. Bu hastalığa yakalanan ekmeklerde görülen bazı durumlar vardır. Bunlar; ekmeğin içerisinde sarımsı lekeler oluşması ve bozulmuş kavun kokusudur.

Ölümcül tehlike oluşturmamasına rağmen bu ekmekler tüketilmemelidir. Bu yüzden bu hastalık fırıncılar için maddi kayıplar oluşturur. Hastalığın engellenmesi için yapmamız gerekenler vardır. Bunlardan bazıları; çok sıcak havalara maruz kalıyorsak fabrikaya yüksek kalitede un getirmektir , maya taze olmalıdır ve soğuk alanda korunmalıdır, fırın çalışanlarının kıyafetleri sık sık temizlenmelidir, hamur temiz su ile yoğurulmalıdır ve sıcaklığı 25 °C altında olmalıdır.

Şeyma Akbulut
Siirt Üniversitesi

Şeyma Akbulut, Siirt Üniversitesi Gıda Teknolojisi Bölümünde eğitimine devam etmekte olup gıda, gıda teknolojisi ve sağlık alanlarında ilgi duymakta yazı yazmaktadır.Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: