İngiltere’de Gıda Güvenliği 2019: Çeviri Haber

Verification: f620c14aed060f2a

İngiltere’nin Global Index’te Düşüşü Sektörün Gıda Güvenliği Uyarısı Vermesine Sebep Oldu: Çeviri Haber

İngiltere’nin prestijli Küresel Tablo’da 14 sıra birden kaybetmesini takiben sektör liderleri, politikacıların gıda güvenliğini daha ciddiye almaları gerektiği konusunda uyardılar.

2019 Ekonomist’in Küresel Gıda Güvenliği Endeksi’nde İngiltere, 2018’te ki (yalnızca İrlanda ve Singapur’un daha yüksek puan aldığı ve ABD ile üçüncülüğü paylaştığı) 3.lük sırasından 14 sıra kaybederek 17. sırada yer aldı.

2019 raporunda tarımsal alt yaptı ve beslenme standartları gibi yeni kriterler eklendiğinden 2018 raporu 2019 rapaoruyla doğrudan karşılaştırılmaya müsait bir rapor değil. Ancak puanların yıllık karşılaştırmaya izin verecek şekilde güncellendiği alanlara bakıldığında İngiltere 0,1 düşüş yaşarken ABD 0.6 yükseliş yaşadı.

Rapora göre birçok Avrupa ülkesi 2019 yılında puanlarını yükseltti, Almanya 1.1, Yunanistan 0.8, Polonya 0.7, İrlanda, Danimarka, İtalya ve İspanya 0.6, Hollanda ve Norveç 0.5 yükselirken, Fransa’nın puanı sabit kaldı.

İngiltere; Etiyopya, Sierra Leone, Yemen ve Nikaragua gibi diğer ülkelere katılarak puanını düşüren 18 ülkeden biri oldu. İrlanda ve Singapur her iki senede de birinciliği devam ettiren iki ülke oldu.

Londra Üniversitesi City’de Gıda Politikaları profesörü olan Tim Lang, Farmer Guardian’a yaptığı açıklamada sonuçların süpriz olmadığını dile getirdi. Son bir kaç yıldır çok çeşitli gıda altyapısı konularında İngiltere verilerini gözden geçiren Tim Lang verilere bakarak güvensizliğin arttığı kanısına ulaşmanın çok ta zor olmadığını dile getirdi.

Ulusal Çiftçiler Birliği başkan yardımcısı Stuart Roberts, İngiltere’nin puanındaki düşüşün insanlara gıda güvenliğinin çantada keklik olarak algılanmaması gerektiğini göstermesi gerektiğini dile getirdi.

Sorunlar

“Sıralamalarda tespit edilen sorunlardan bazıları, araştırma ve geliştirmeye yatırım eksikliği ve üretimdeki değişkenliğin yanı sıra AB’den çıkarken siyasi belirsizlik içeriyor” dedi.

Bu sorunları bu sene yayımladığımız manifestoda belirttik ve gıda üretim merkezli bir ulusal tarım politikası için çağrı yaptık. Manifestomuzda ayrıca AB’den yumuşak ve problemsiz bir çıkış ve elbette ulusal bir gıda stratejisi yer aldı.

Leicestershire çiftçisi Joe Stanley, küresel sıralamasındaki düşüşü, gelen Hükümete gıda güvenliğinin stratejik bir öncelik olarak nasıl ele alınması gerektiği konusunda ‘zamanlı bir hatırlatma’ olarak nitelendiren Roberts’ın yorumlarını yineledi.

Doğru destekle İngiliz çiftçileri sağlıklı, sürdürülebilir şekilde üretilen gıdalardan daha fazla pay alarak güvenli yerli üretimi arttırabileceğini dile getirdi.

Editör Notu: Bu makale Farmers Guardian’dan Türkçe’ye Gıdakolik tarafından çevrilmiştir. Çeviri birebir çeviriye sadık kalmayarak editöryel değişiklikler yapılmıştır. Çeviri haberler Gıdakolik’in editöryel duruşuyla uyuşmayabilir.

Editör Notu 2: Bahsedilen raporda, ne yazık ki düşüş yaşayan 18 ülkeden biride Türkiye olmuştur. Türkiye 2019 raporuna göre 41. sırada yer almıştır.

Raporun tamamı bu linkten görülebilir. 

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.