DİYET NEDİR? KİLO VERMEYİ ENGELLEYEN HASTALIKLAR?

Verification: f620c14aed060f2a
08.01.2019
A+
A-

DİYET NEDİR? KİLO VERMEYİ ENGELLEYEN HASTALIKLAR?

Tüm gıdalar, yaşamsal faaliyetleri sürdürebilmemiz için ihtiyaç duyduğumuz enerji ve ham maddelerinin dışında içerikleri açısından da önemlidir. Farklı gıdalar tüketerek sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmez isek aşırı kilo ve sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Estetik açıdan kendimize olan özgüvenimizi de kaybettiğimiz aşırı kilo, ilerleyen zamanlarda birçok sağlık sorununa yol açabilmektedir.

Diyet nedir?

Diyet biyolojik olarak açıklanırsa, insan veya başka bir canlı tarafından tüketilen bütün yiyeceklere verilen addır. Bu isim altında uygulanmakta ola programlar, belirli kurallar çevresinde bazı gıdaların kısıtlanması veya yoğunluk tüketilmesi üzerine kurulmuştur. Birçok sebebi olsa da gene sebebi kilo verme ve sağlık amaçlıdır. Diyet isimleri tüketilen besin ismini alabilmekle birlikte, tüketilmemesi gereken besin isimlerini de almaktadır. Örnek olarak patates, meyve diyeti veya şekersiz, tuzsuz diyet gibi.

Uygulamış olan diyetler yapılış amacına uygun olarak sizlere sonuç verebilmektedir. Uygulanan standart diyetler dışında bazı özel diyet çeşitleri de bulunmaktadır. Bunların yapılış amacı hastalık olabildiği gibi spor sebebiylede yapılabilmektedir. Diyetler bizleri kilo almak, kilo vermek ve düzenimizi korumak amacıyla yapılabilmektedir.

Aşırı Kilonun Zararları?

Aşırı kilo birçok sağlık problemini de beraberinde getirmektedir. Vücudumuzda bulunan yağların gereğinden fazla olması durumuna şişmanlık denmektedir. Estetik kaygının yanı sıra sağlığı da olumsuz yönde etkileyen aşırı kilo, beslenmenin yanı sıra hormonsal bozuklar sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Aşırı kilo birçok hastalığı ve organı da olumsuz yönde etkilemektedir.

 

Kilo Vermeyi Engelleyen Hastalıklar

-Hipotiroid: Boynun ön kısmında bulunan ve metabolizmayı etkileyen hormonları salgılayan beze ‘Tiroit’ denir. Düzgün çalışmayan bu bez metabolizmayı yavaşlatmakta ve kilo vermeyi zorlaştırmaktadır.

-İnsülin direnci: İnsülin vücutta bulunan şekeri kontrol etmektedir. İnsülin direnci olan hastalarda ise fazla miktarda insülin salgılanmakta ve obeziteye sebep olmaktadır.

-Kansızlık: Demir minerali eksikliğiyle ortaya kansızlık çıkmaktadır. Bu nedenden dolayı metabolizma hızı karşılanamamakta ve kilo artışına engel olmaktadır.

-Cushing sendromu: Kandaki kortizol seviyesini arttıran hormon, aşırı kiloya sebep olmaktadır.

-Polikistik over sendromu: Doğurganlık çağındaki kadınlarda sık görülen bu hastalık, insülin direncine etki ederek kilo vermeyi zorlaştırmaktadır.

 

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.