Neden Zayıflamıyorum? Kilo Almaya Sadece Yağ mı Sebeb Oluyor?

Verification: f620c14aed060f2a
27.02.2018
A+
A-

ABD’de eczacılık yapan Niraj Naik, kendisine gelen obezite ve diyabet hastalarının sürekli arttığını farketmiş ve bu tür hastalıkların nedenlerini araştırmaya karar vermiş. Hastalarıyla yaptığı görüşmelerde aslında hastalarının düşük yağlı diyetler uyguladığını bulmuştur. Bu durum Niraj’in yağ ve sağlıksız kilolar arasında ki ilişkiyi sorgulamasına neden olmuş.

Araştırmaya başlayan Niraj zaten gereğinden fazla yağ tüketmeyen hastalarının hastalığını tetikleyen şeyin yağın değilde yüksek fruktozlu mısır şurubunun neden olduğunu görmüştür. İşin daha kötüsü bu surubun hazır yiyecekler, fast food ve soğuk içeceklerin çoğunda bulunmasına rağmen insanların bundan haberdar olmamalarıdır. Hatta ve hatta bu şurup üzerinde düşük yağ yazan ve sırf düşük yağlı olduğu için sağlıklı olduğunu düşündüğümüz bazı yiyecek ve içeceklerde de mevcuttur. Yani eğer düşük yağlı olduğu için aldığımız bir üründe bu şurup mevcutsa aslında düşük yağlı olduğu için hem daha kötü tad alırız hem de hedefimiz olan sağlıklı beslenmeyi gerçekleştirmemiş oluruz. Yüksek fruktozlu mısır şurubu daha iyi tat verebilmesi için içine tadlandırıcı gibi bir çok madde eklenmektedir.

Aslında früktöz glikoz gibi bir şeker türüdür. Ancak glikoz vücudumuz için gerekli bir şeker olup vücudumzdaki her hücre ile metebolizmaya çok rahat girebilir ve çok az toksikle vücudumuz onu yakabilir. Ayrıca glikoz beynimize doyma hissini yollamaya yarayan ve yemek yemeyi bıraktırmaya yardımcı olan bir şekerdir. Diğer bir şeker turu olan früktöz ise sakarozda bulunur. Früktöz sadece karaciğer tarafından metebolize edilir ve etanol alkolüne çok benzer bir yapıya sahiptir. Aslında bu surubu tükettiğinizde sarhoş olmadan alkol tüketme ile aynı derecede karaciğerinize zarar verirsiniz. Karaciğerinizin yağlanmasına sebeb olmakla beraber yemek yediğinizde beyninize doygunluk sinyalinide yollamaz. Bir litre kola içmenize rağmen yanında bir veya iki hamburger ve patates cipsi yiyebilmenizin nedeni aslında tam olarak bundandır.

Aslında çoğu meyvede früktöz vardır ancak doğa buna karşılık bunun panzehiri olanıda verdiği için meyvelerdeki früktöz size zarar vermez. Ayrıca vücudumuz früktözün çok tüketilmesini engelleyecek elyaflarla dolu olduğu için meyveler kola gibi içecekler gibi zararlı değildir.

Niraj hastalarına sadece az yağlı diyetler değilde bu tür şuruplarıda içermeyen, hazır yiyecek olmayan ve fast food olmayan diyet önerip uygulayanlar arasında ciddi kilo kaybı yaşandığını anlatıyor.

Niraj bloğun devamında kolanın insan üzerindeki etkisini dakika dakika incelemiş bu yazıyı orjinalinden okumak ve devamını okumak için

What Happens One Hour After Drinking A Can Of Coke

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.