Besin Alerjisi Nedir?

Verification: f620c14aed060f2a
07.01.2019
A+
A-

Besin Alerjisi Nedir?

Besin alerjisi vücudun bağışıklık sisteminin bazı gıdalara karşı olumsuz reaksiyon göstermesidir. Besin alerjisi vücudun bir çok bölgesinde belirti göstererek etki yapabilir. Bu da alerji yapan besine ve bireye göre farklılık gösterir. Bazı besin alerjileri daha bebek iken ortaya çıkarken bazıları da çocukluk döneminde ortaya çıkabilir. Hatta bazen daha önce alerji yapmayan besinler belirli bir yaştan sonra vücudun reaksiyon göstermesine bağlı olarak alerji yapabilir.

Besin Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Besin alerjisinde belirtiler çok çeşitlidir. Bu belirtiler gıdanın vücudun hangi alanında olumsuz etki yarattığına bağlı olarak değişir. Aynı zamanda bireye ve alerji yapan besine göre de değişiklik gösterir. Besin alerjisinin genel belirtileri;

Besin alerjisinde en genel olan belirti cilt üzerinde görülenlerdir. Bunlar egzama, şişkinlik, kaşıntı ve kızarıklık şeklinde görülür.

  • Cilt üzerinde görülen etkilerden sonra en sık görülen üst solunum yolları sorunudur. Bu da sürekli hapşırma, öksürme gibi belirtilerdir. Boğaz yanmasına bağlı olarak geniz de akıntı ve kızarıklık gibi sorunlar da ortaya çıkar.
  • Dışardan görülebilen belirtiler dışında besin alerjilerinde iç organlarda görülen durumlar da olabilir. Bunlar besin alerjisine bağlı olarak sindirim sisteminin bozulması, karın ağrıları, mide bulantısı gibi durumlardır.
  • Bazı alerji yapan besinler bireyde kan seviyesinin düşmesine , tansiyon düşüklüğüne neden olabilir.
  • Besin alerjileri çocuklarda daha riskli belirtiler gösterir. Çocuklarda besin alerjileri daha ağır reaksiyonlar gösterir. Çünkü çocuklarının bağışıklık sisteminin zayıf olması belirtilerin ağır geçmesine neden olur.

Alerjiye Neden Olan Besinler

İnsanlarda alerji yapan besinler bireylerin bağışıklık sistemine göre farklılık gösterir. Ancak bazı besinler vardır ki bunlar genel olarak çoğu kişide alerji yapma olasılığı daha fazla olan besinlerdir. Bu besinler;

  • Taze peynir ve süt ürünleri
  • Bebeklerde bal tüketimi
  • Yumurta
  • Kuru gıdalar
  • Yağ oranı yüksek besinlerdir.

Bu besinler dışında da bazı besinler de alerji yapabilir. Halk arasında pek bilinmeyen alerji yapan ürünler çoğu kişiyi de şaşırtır. Bazı vitamin değeri yüksek meyveler bile besin alerjisi yapabilir. Alerji olup olmadığı pek anlaşılmayabilir. Besin alerjisi için mutlaka klinik ortamda testlerin yapılması gerekir.

 

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.