DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Çok Bulutlu

ABD’de Gıda Güvenliğinin Denetimi: Osman İnan

Osman İnan
Kendimden kısaca biraz bahsedecek olursam, 2007 yılında Önder Çiftçi Projesinde staj yaptım, aynı yerde Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünü 2008 yılında bitirip askere gidene kadar kaldım. 2009 ortalarında askerlik bitince Tarım Ekonomisi Bölümünde yüksek lisansa başladım. Aynı zamanda bir makine üretim şirketinde kalite bölümünde çalıştım ve ayrıca ailemin kendi arazilerinde 2011 yılı sonuna kadar tarım işiyle uğraştım. Bu tarihten 2014 yılı sonuna kadar Tarım ve Orman Bakanlığında uzman mühendis olarak çalıştım. AB ülkeleri ve Türkiye’de tarım ve kırsal kalkınmayla ilgili çalışmalar yaptım. Daha sonra 2016 yılı sonuna kadar kendi arazilerimde ceviz ve kavak yetiştiriciliği yaptım. O tarihten sonra kendi danışmanlık şirketimi kurup, gayrimenkul işine başladım. Bu dönemde yüksek lisansımı tamamladım. Tarım Ekonomisi Bölümünde doktora eğitimine başladım. Bunun yanında tarım işlerine devam etmekteyim. 2014 yılı sonundan beri de kamulaştırma, hukuk ve ceza davalarında bilirkişilik yapmaktayım. Tarım Ekonomisi Derneği, Zir. Müh. Odası ve Buğday derneğine üyeyim.
07.04.2020
A+
A-

ABD’DE GIDA GÜVENLİĞİNİN DENETİMİ –

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Gıda Güvenliği ve Beslenme Merkezi (CFSAN)

 Yapısı ve İşleyişi

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)

Gıda ve İlaç İdaresi, insan ve veteriner ilaçları, biyolojik ürünler ve tıbbi cihazların güvenliğini, etkinliğini ve güvenliğini sağlayarak halk sağlığını korumaktan ve ülkenin gıda tedariki, kozmetik ürünleri ve radyasyon yayan ürünlerin güvenliğini sağlamaktadır.

FDA ayrıca halk sağlığını korumak ve gençlerin tütün kullanımını azaltmak için tütün ürünlerinin üretimini, pazarlamasını ve dağıtımını düzenlemekle sorumludur.

FDA, tıbbi ürünleri daha etkili, daha güvenli ve daha uygun hale getiren yenilikleri hızlandırmaya ve halkı korumak ve iyileştirmek için tıbbi ürünleri ve gıdaları kullanmak için ihtiyaç duydukları doğru, bilimsel temelli bilgileri almasına yardımcı olarak halk sağlığını korumaktan sorumludur.

FDA bunların yanında, ulusun terörle mücadele kapasitesinde de önemli bir rol oynamaktadır. FDA bu sorumluluğunu, gıda arzının güvenliğini sağlayarak ve kasıtlı ve doğal olarak ortaya çıkan halk sağlığı tehditlerine yanıt vermek için tıbbi ürünlerin geliştirilmesini teşvik ederek yerine getirmeye çalışmaktadır.

FDA. Amerika Birleşik Devletleri’nin Sağlık Bakanlığı’na bağlı; gıda, diyet eklentileri, ilaç, biyolojik medikal ürünler, kan ürünleri, medikal araçlar, radyasyon yayan aletler, veteriner aletleri ve kozmetiklerden sorumlu bürosudur. FDA kısaltmasının açılımı U.S. Food and Drug Administration (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) olarak ifade edilebilir.

FDA dünya çapında ağırlığı olan bir kurum olup aşağıdaki alt bölümlere ayrılmaktadır;

Center for Food Safety and Applied Nutrition (CFSAN) – Gıda Güvenliği ve Beslenme Merkezi

CFSAN olarak bilinen Gıda Güvenliği ve Uygulamalı Beslenme Merkezi, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) görevini yürüten ülke çapında bir alan gücüne ek olarak altı ürün odaklı merkezden biridir. FDA, ülkenin yerli ve ithal gıda, kozmetik, ilaç, biyoloji, tıbbi cihazlar ve radyolojik ürünlerinin güvenliğinden sorumlu bilimsel bir düzenleme kurumudur.

Merkez, saha programları ile ilgili olarak tüketicilere, yerli ve yabancı sanayiye ve diğer dış gruplara hizmet vermektedir. Ajansın idari görevleri; bilimsel analiz ve destek sağlaması; gıda ve kozmetik ile ilgili kritik konuların politika, planlama ve idare edilmesidir. Merkez, 1,5 trilyon dolar değerinde gıda , kozmetik ve diyet takviyesi endüstrisinin korunmasına yardımcı olmaktadır.

CFSAN NELER YAPAR;

  • Zararlı mikropları ve diğer tehlikeleri bulma, izleme ve ortadan kaldırma yöntemlerinin modernize edilmesi,
  • Gıda için yeni bileşenlerin güvenliğini ve yeni renk katkı maddelerinin güvenliğini değerlendirilmesi,
  • Üretim uygulamalarının güçlendirilmesi,
  • Uygun şekilde etiketlenmiş gıda, diyet takviyeleri ve kozmetik ürünleri bulundurulması,
  • İyi beslenme ve etkili gıda güvenliği uygulamalarının teşvik edilmesi,
  • Gıda kaynaklı hastalık salgınlarının nedenlerinin araştırılması,
  • Güvenli olmayan ürünlerin belirlenmesi konularında çalışmaktadır.

CFSAN NASIL ÇALIŞIR;

FDA’NIN DİĞER BİRİMLERİ;

Center for Drug Evaluation and Research (CDER) – İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi

Center for Biologics Evaluation and Research (CBER) -Biyolojik Ürünler Değerlendirme ve Araştırma Merkezi

Center for Devices and Radiological Health(CDRH) – Araçlar ve Radyolojik Sağlık Merkezi

Center for Veterinary Medicine (CVM) – Veterinerlik Merkezi

National Center for Toxicological Research (NCTR) – Ulusal Toksikoloji Araştırma Merkezi

Office of Criminal Investigations (OCI) – Suç Araştırmaları Ofisi

Office of Regulatory Affairs (ORA) – Kanuni Düzenlemeler Ofisi

The Office of FDA Commissioner (OC) – FDA Müdürlüğü

FDA’NIN BÜTÇESİ

FDA başta gıda güvenliği ve ilaç hizmetleri olmak üzere belirlenmiş 22 adet operasyon için, birbirine verilen desteklemeleri tetikleyen, birbiriyle iç içe yapıda büyük bir bütçeye sahiptir.

Osman İNAN

osmaninan1985@gmail.com

05.04.2020

KAYNAKLAR

FDA (2020). What can we do. https://www.fda.gov/about-fda/center-food-safety-and-applied-nutrition-cfsan/what-we-do-cfsan Erişim Tarihi: 05.04.2020.

FDA (2020). Budget. https://www.fda.gov/media/135078/download Erişim Tarihi: 05.04.2020.

FDA (2020). Organization.  https://www.fda.gov/about-fda/fda-organization Erişim Tarihi: 05.04.2020.

FDA (2020). What can we do CFSAN. https://www.fda.gov/about-fda/center-food-safety-and-applied-nutrition-cfsan/what-we-do-cfsan Erişim Tarihi: 05.04.2020.

FDA (2020). CFSAN. https://www.fda.gov/about-fda/center-food-safety-and-applied-nutrition-cfsan/what-we-do-cfsan Erişim Tarihi: 05.04.2020.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: