Bir Sanayi 4.0 Örneği: Şölen Çikolata

Bayramların vazgeçilmezi MilanGO, çocukların vazgeçilmezi Özmo, ve her kesimden beğeni toplayan Biscolata’nın üreticisi Şölen Çikolata. Bu yazımızda National Geographic’in Mega Fabrikalar Belgesel dizisinin Şölen Çikolata bölümünden esinlendik. Aslında aynı zamanda heyecanlandık, çok eski geçmişe sahip olmayan bir Anadolu firmasının bu denli üretimi bu denli teknolojiyle buluşturması Türkiye için büyük bir kazanım.

National Geographic dizisi toplamda 22 dakika olup iki bölüm olarak sunulmuştur ve dizide Şölen Cikolata’nın 600 milyon TL yatırımla yaptığı 120 bin metrekarelik yeni fabrikası tanıtılıyor. Yeni fabrikada neredeyse her aşama el değmeden tamamen robotlar tarafından yapılıyor buna paketlenme ve ürünün depoya taşınması dahil. Ayrıca bu Sanayi 4.0’in insanlara yansıyacağı en önemli özelliği belkide bayram şekerlerinin daha taze yenmesidir. Çünkü normal teknoloji ile 8 ile 9 ay öncesinden bayram üretimine başlanırken Şölen Çikolatada bayram hazırlığına sadece 2 ay önce başlanır. Depolar, fabrikanın üretim kısmı gibi akıllı olup sistem tamamen yapay zeka tarafından işletilmektedir. Tabii bu yapay zekanın işletmeside yine orada hazır bekleyen çeşitli alanlardan mühendisler tarafından yapılmaktadır. Dizide Şölen Çikolatanın yabancı firmalarla işbirliği yaptığı gösterilmekte ve gerektiği anda yurtdışından mühendisler ivedik olarak fabrikaya çağrılmakta. İşin en güzel yanı ise üreticiler üretimlerini Şölen Çikolatanın kampüsünde yaptıkları için Şölen Çikolata aslında sadece çikolata üretmemekte aynı zamanda çikolata üreten makineleride üretmekte diyebiliriz.

Dizide verilen bazı rakamlarla yazımıza devam edelim.

Octavia: Her yıl ABD ve Rusya nüfusunun toplamına yakın Octavia üretilmektedir.

Biscolata: Yıl boyu üretilen Biscolata Sticksler uç uca eklendiği zaman dünyanın çevresini tam 5 kez şarabilecek kadar uzun.

Fabrikada ki üretim hatlarının toplam uzunluğu Duyanın en uzun binası Burç El-Halife’nin tam 15 katı.

Yeni tesisinin üretim alanı 17 futbol sahası büyüklüğünde.

Videoları izlemek için.

1. Bölüm: https://www.youtube.com/watch?v=TOmGACM8tAM

2. Bölüm: https://www.youtube.com/watch?v=2lPYshvkJ4k

%d blogcu bunu beğendi: