İnceleme: Akdeniz Usulü Beslenme

Verification: f620c14aed060f2a
04.03.2018
A+
A-

Ege veya Akdeniz mutfağı deyince aklımıza hiç şüphesiz zeytinyağlı yemekler, üzüm ve balık gelir. Aslında Akdeniz mutfağı sadece Türkiye’de değil dünyanın her yerinde tanınan ve kendine has ünü olan bir mutfaktır. İklim ve denizin etkisiyle bu coğrafayda meyve ve sebze bolluğu olup insanı ağrıtmayan yemeklerle doludur. Akdeniz mutfağını tarihiyle, kültürüyle, sağlığa olan etkisiyle ve daha birçok yönüyle merak ediyorsanız Ege Üniversitesi akademisyenlerinden oluşan akademisyen grubu tarafından yazılan bu kitabı okuma listenize almanızı öneririz. Kitabın editörlüğünü Prof. Semih Ötleş, Yrd. Doç. Dr. Eren Akçiçek ve Dr. Mustafa Tan üstlenmiştir.

Kitap 4 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Akdeniz Mutfağının tarihsel gelişimi, coğrafyası, zeytin, zeytinyağı, üzüm ve şarapçılıkla ilgili kültürel bilgiler verilmektedir. İknci bölüm Akdeniz usulü beslenme ve Akdeniz mutfağına ayrılmıştır. Üçüncü bölüm ve dördüncü bölümde bazı gıda ürünlerinin sağlığımız üzerindeki etkileri ve Akdeniz usulü beslenmenin bazı hastalıklarla olan ilişkisi anlatılmıştır.

En vazgeçemediğimiz lezzetlerden bir tanesi Akdeniz mutfakları olduğu bilinmektedir. Akdeniz’in mutfağı öyle zengindir ki, ne kadar yeseniz yiyin, asla bıkmazsınız ve doymazsınız. “Akdeniz Usulü Beslenme” adlı kitap, muhtemelen sizi doyurmayacak, aksine acıktıracaktır. Bu kitapta Akdeniz mutfağı ile ilgili birçok bilgiye sahip olabilirsiniz, hatta kitabı okuduktan sonra Akdeniz bölgesine bile taşınmak isteyebilirsiniz. Kitap; Eren Akçiçek, Semih Ötleş ve Mustafa Tan editörlüğünde hazırlanmış 332 sayfalık bir kitaptır. Mutlaka bütün aşçıların, gıda mühendislerinin ve yemek ve mutfak severlerin okuması gerektiği ve kütüphanesinde bulundurması gerektiği bir kitaptır. Akdeniz mutfağı ve beslenme şekli o kadar zengindir ki, insanların Akdeniz bölgesinde uzun yıllar yaşamasına şaşırmamalı.

Akdeniz Mutfak Kültürünün Güzellikleri Sizlerle

Kitapta; birincisi Akdeniz’in kültürünü okuyabileceksiniz. Muhteşem bir kültür ve muhteşem bir mutfak kültürüne sahiptir. Sonrasında ise Akdeniz kültürünü ve mutfağını nasıl kullanacağınızı okuyacaksınız. Akdeniz mutfak kültürü, Türkiye’nin veya dünyanın diğer mutfaklarına benzemez. Hem sağlıklı hem de inanılmaz derecede lezizdir. Akdeniz coğrafyasında, ne tür besinler bulabileceğinizi okuyabilirsiniz. Akdeniz sofralarına baktığınızda, aslında her şeyi bulabiliyorsunuz, fakat gerçekten neyin var olup olmadığını okuyabilirsiniz. Ayrıca Akdeniz’in zeytinciliğini unutmamak gerekir. Ege bölgesi genel olarak zeytin kültürü ile tanınır, fakat Türkiye mutfağında olan bir kriterdir zeytin. Akdeniz’deki şarap ve balık veya deniz mahsulleri kültürü ise milyonlarca insanların vazgeçilmezidir.

Bu kitap sadece size Akdeniz besinlerini ve mutfak kültürünü anlatmayacak. Aynı zamanda besinlerin hangi sağlık sorunlarına iyi geldiğini ve kimin hangi besinleri daha fazla tüketmesi gerektiğini de anlatacak ki bu çok önemli bir konudur. Malum insanlar her zaman neden Ege ve Akdeniz bölgelerinde insanların daha uzun yaşadığını merak ediyor. Bu kitapta da bu konu ile ilgili gerekli olan cevapları bulabileceksiniz. Kitabı sadece bir kaynak kitap olarak değil, bir okuma kitabı olarak bile düşünebilirsiniz, çünkü gerçekten içeriği renkli bir kitaptır. Bütün evlerde ve kütüphanelerde mutlaka bulunmalıdır. Bu kitap belki de birçok kişinin hayatını kurtaran bir kitaptır.

“Akdeniz Usulü Beslenme” sadece bir mutfak kültürü kitabı değil, aynı zamanda bir sağlık kitabı olarak ta görebilirsiniz. Çok eğlenceli ve denemek isteyeceğiniz besinler ve yiyecekler olacaktır. Hatta Akdeniz bölgesinde yaşamıyorsanız, Akdeniz’e gidip bizzat denemek isteyecek ve evinize almak isteyeceğiniz besinler olacaktır. Örneğin zeytinyağlı yiyecekleri veya deniz mahsullerini sevmeyen ya da yiyemeyenlere, nasıl yedirebileceğiniz ile ilgili de bilgiler bulabileceksiniz. Özellikle çocuklarla sıkıntısı olan annelerin işine mutlaka yarayacaktır. Besin ve mutfak kültürü açısından ülkemizde ve hatta dünyada en zengin olan yerlerden bir tanesi hiç şüphesiz Akdeniz’dir ve bunu, bu kitabı okuduktan sonra daha iyi anlayabileceksiniz. Bazen bazı şeyler okunmalı ve yaşanmalı, çünkü anlatmak yetmez.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.