Tost Mühendisi (Tostçu Erol)

Verification: f620c14aed060f2a
24.07.2018
A+
A-

 

Tost Mühendisi (Tostçu Erol)

Makine mühendisi, inşaat mühendisi, kimya mühendisi, ziraat mühendisliği son yıllarda popüler olan mekatronik mühendisi, kontrol mühendisi nispeten daha eski su ürünleri mühendisliği, gıda mühendisliği Peki ya Toast Engineer ‘a yani tost mühendisliğine ne diyeceksiniz?

Gıdanın mühendisliği bile tartışılırken. Nerden çıktı hoppala dediğinizi duyar gibiyim.

Hele üniversite tercih dönemi olan bu günlerde aklınızın bu yeni mühendisliğin yerleştirme puanına, eğitim süresine, uygulama kabiliyetine, istihdam olanaklarına sürat ettiğini hisseder gibiyim.

Ama Tost mühendisi öyle zannettiğiniz gibi bir mühendislik değil. Tost mühendisi mutfağı UNESCO dünya mirasına giren Gaziantep’te yaşayan, babadan işini devralan, sevimli, hafif kilolu sevecen dilli klasik tostçu profilene uyan Mehmet Erol SORGULU’nun kendisi için yakıştırıp üniformasına yazdırdığı bir unvan.

Aaa boş beleş bir bir şeymiş deyip kestirip atmayın bence. Tost dünyasına katkılarını duyduğunuzda sizinde Tostçu Erol’un o unvanı hak ettiğine kanat getireceksiniz.

Tostçu mekânı denildiğinde aklımıza ne gelir; Bir stant, bir kulübe ne bileyim bir büfe çok çok fast food bölümünde bir köşe veya bir kantin, bilemedim ufak bir dükkân.  Bizim tost mühendisimizin mekanı ise bir lokantayı aratmıyor. Mekâna girmeden kasaya siparişlerinizi kasaya yazdırıyorsunuz. Siparişinizin hangi aşamada olduğu önünüzdeki siparişler ve benzeri her türlü bilgiyi ekrandan takip edebiliyorsunuz.

Normal bir tostçunun menüsünde ne olur; sucuklu, kaşarlı, karışık bilemedin yumurtalı ve bunların karışımı. Bizim bu tost mühendisimizin menüsünde yok neredeyse yok; sucuklu mu dersin, salamlı mı dersin, kaşarlı mı dersin, yumurtalı mı dersin, nutella’lı mı dersin, çikolatalı mı dersin hatta Gaziantep’li oluşundan mıdır fıstıklı mı dersin kendi özel karışımı olan Atom mu dersin ne dersen var cinsinden kırka yakın çeşidi var. Aynı zamanda Atom tostun da patent sahibi.

Tost mühendisimiz Online olan Türkiye’nin ilk hatta tek tostçusu. Hem de öyle ismi internette olup cismi olmayan cinsten değil tam bir sosyal medya fenomeni. İnternetten Sipariş alıyor, satış yapıyor, Franchising görüşmeleri yapıyor, tanıtım reklam daha neler neler…

Tabiki bu gayreti kısa sürede ona başarıyı da getiriyor. Dünyaca ünlü gurme iltifatları, İvana SERT gibi ünlü isim ziyaretleri, okul gezileri, grup rezervasyonlar, Üniversite söyleyişiler, Teknik geziler vesair vesair…

Durum böyle olunca mühendisimiz hatıra köşesini unutur mu? Elbette mühendisimiz onu da düşünmüş; karnınızı bir güzel doyurduktan sonra anın ölümsüzleştirmek için ziyaretçi sayarmatiğin de olduğu hatıra köşesine gidip fotoğraf çektirebiliyorsunuz.

Eeee sizce bunca şey bir mühendislik hatta mühendislik harikası değil mi?

 

 

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.