Su Tüketimi ve Sağlıklı Yaşam

Verification: f620c14aed060f2a
08.05.2020
A+
A-

Su Tüketiminin Önemi

En değerli doğal kaynak olarak suyun insan sağlığı için önemi oldukça fazladır. Vücuttaki tüm hücrelerin temel işlemlerini yerine getirebilmesi için gün içerisinde yeteri kadar su tüketimi çok önemlidir. Su insan vücudunda genel bir taşıyıcı olarak besinlerin hücrelere taşınmasını ve toksinlerin de uzaklaştırmasını sağlamaktadır. Solunum, terleme, idrar gibi vücut ihtiyaçları ile gün içerisinde oldukça fazla su kaybetmekteyiz. Özellikle de yaz aylarında su ihtiyacı daha da artmakta olup su tüketimi ile ilgili dikkat edilmesi uzmanlar tarafından sıkça uyarılmaktadır. Ayrıca spor ya da egzersiz yapan kişiler de terleme ile çok fazla su kaybedebileceği için daha fazla su içmeleri önerilmektedir. Spor yaparken yanınıza alacağınız küçük bir matara bu ihtiyacınızı karşılamak ve daha sağlıklı bir vücut için yeterli olmaktadır.

Su Tüketimi ve Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı bir vücudun üçte ikisi sudan oluşmakta olup uzmanlar günde iki ya da üç litre kadar suyun gün içine yayılarak tüketilmesi gerektiğini söylemektedir. Gerektiğinden daha fazla su tüketimi de su zehirlenmesine neden olabileceği için vücudumuzun gereksinimi kadar su almak yeterlidir. Pek çok kişi çay, kahve, meyve suyu ya da soda gibi içeceklerin su gereksinimini giderebileceği gibi yanlış bir düşünceye sahip olmaktadır. Aslında bu içecekler daha fazla idrar ihtiyacına neden olarak su kaybını daha da arttırmaktadır. Buna bağlı olarak da kanda sıvı azalması olmakta ve bu durum da vücut sağlığını tehdit etmektedir.

Yeterli Su Tüketiminin İnsan Vücudu İçin Önemi

Suyun insan vücudu için oldukça önemli görevleri bulunmakta olup eksikliğinde vücuttaki dengenin bozulması söz konusudur. Bu görevleri kısaca maddeler halinde incelersek;

  • Vücut ısısını ayarlayarak terleme ve buharlaşma yolu ile vücudun serinlemesini sağlamak,
  • Böbreklerin sağlıklı çalışmasını sağlamak,
  • Vücutta vitamin ve mineraller için taşıyıcı görevi yapmak,
  • Besinlerin hücrelere taşınması ve toksinlerin uzaklaştırılmasında rol almak,
  • Metabolizmanın düzenli olarak çalışmasını sağlamak,
  • Bağırsakların çalışmasını düzenleyerek kabızlığı önlemek,
  • Vücuttaki hormon dengesini düzenlemek,
  • Beyin ve omurilik gibi organların dış etkenlerden korunmasını sağlamak,
  • Vücuda giren gıdaların çözülerek emilimini sağlamak,
  • Cildin nemlenmesini, esnek ve sağlıklı olmasına yardımcı olmak olarak sayabiliriz.

 

 

Yeterli Su Tüketilmediğinde Neler Olur?  

Vücuda yeterli miktarda su alınmadığında bunun olumsuz etkileri tüm vücutta ortaya çıkmaktadır. Gerektiğinden daha az su tüketimi hazımsızlık, baş ağrısı, kalpte yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon bozukluğu, ağız kuruluğu ve saç dökülmesine neden olabilmektedir. Ayrıca yetersiz su tüketiminde hücreler suyu tutacağı için vücutta ödem riski oluşmaktadır. Bunların yanı sıra böbreklerin sağlıklı çalışması ve düzenli idrar için su çok önemlidir. Vücut susuz kaldığında böbrekler görevini yapmakta zorlanacağı için karaciğere daha fazla yük binebilmekte ve vücutta yağlanma miktarı artmaya başlamaktadır. Bu durum da vücut sağlığını tehlikeye sokmakta olup tüm bu nedenlere bağlı olarak gün içerisinde susamayı beklemeden düzenli bir şekilde su tüketilmesi sağlımız açısından son derece önemli bir yere sahip olmaktadır.

 

 

 

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.