DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Az Bulutlu

04-07 Eylül 2019 Karaevli Tarım Ve Teknoloji Günleri: Osman İnan’ın İzlenimleri

Osman İnan
Kendimden kısaca biraz bahsedecek olursam, 2007 yılında Önder Çiftçi Projesinde staj yaptım, aynı yerde Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünü 2008 yılında bitirip askere gidene kadar kaldım. 2009 ortalarında askerlik bitince Tarım Ekonomisi Bölümünde yüksek lisansa başladım. Aynı zamanda bir makine üretim şirketinde kalite bölümünde çalıştım ve ayrıca ailemin kendi arazilerinde 2011 yılı sonuna kadar tarım işiyle uğraştım. Bu tarihten 2014 yılı sonuna kadar Tarım ve Orman Bakanlığında uzman mühendis olarak çalıştım. AB ülkeleri ve Türkiye’de tarım ve kırsal kalkınmayla ilgili çalışmalar yaptım. Daha sonra 2016 yılı sonuna kadar kendi arazilerimde ceviz ve kavak yetiştiriciliği yaptım. O tarihten sonra kendi danışmanlık şirketimi kurup, gayrimenkul işine başladım. Bu dönemde yüksek lisansımı tamamladım. Tarım Ekonomisi Bölümünde doktora eğitimine başladım. Bunun yanında tarım işlerine devam etmekteyim. 2014 yılı sonundan beri de kamulaştırma, hukuk ve ceza davalarında bilirkişilik yapmaktayım. Tarım Ekonomisi Derneği, Zir. Müh. Odası ve Buğday derneğine üyeyim.

04-07 EYLÜL 2019 KARAEVLİ TARIM VE TEKNOLOJİ GÜNLERİ İZLENİMLERİ

04-07 Eylül 2019 tarihleri arasında Karaevli Köyü Tekirdağ ilinde Karaevli Tarım ve Teknoloji Günleri düzenlendi. Fuar bildiğimiz kapalı mekan fuarlardan farklı bir konsepte açık havada, makine demostrasyonlarının olduğu, deneme alanlarını hemen orada ziyaretçilerin görebildiği, ayrıca canlı hayvanların bulunduğu hayvancılık bölümünün de olduğu, yani çiftçinin yapılan işi gözüyle görebildiği bir fuardır.

Karaevli fuarı DLG Fuarcılık limited şirketi tarafından 2011 yılından beri her sene Ağustos sonu Eylül başı gibi yapılmaktadır.  Fuara İlaç, tohum, gübre, mekanizasyon alanlarında 100’ün üzerinde firma katılmaktadır. Her sene fuarla ilgili benim dikkatimi çeken en önemli hususlardan biri firmalar en profesyonel yöneticilerini bilgi vermek üzere bu fuarda görevlendirebiliyorlar. DLG Fuarcılık Genel Müdürü 15 yılın üzerinde mesleki deneyim ve tarım tecrübesine sahip Ziraat Yüksek Mühendisi Onur Kiraz beyefendi de röportajında buna dikkat çekerek misafirlerin profesyonel kişilere doğrudan soru sorma imkanının bulunduğunu vurgulamaktadır. Yeri gelmişken Onur beyle kısa bir dönem çalışma fırsatı buldum, kendisinden gıdaya dair pek çok şey öğrendiğimi belirtmek isterim.

Fuarı düzenleyen DLG Fuarcılığın internet sitesinde yer alan bilgiye göre (http://www.dlgfuarcilik.com/tr/), International Field Days Turkey, Türkiye’de özel ve tek olan konsepti ile yeni bir açık alan Tarım Fuarı’dır. Sekiz yılda 16 fuar gerçekleştiren DLG Fuarcılık her iki yılda bir, “International Field Days Turkey” ve her yıl “Tarım ve Teknoloji Günleri” adı altında iki fuar düzenlenmektedir. DLG Fuarcılık ayrıca bu yıl 22-24 Ağustos 2019 tarihleri arsında Konya’da POTATO DAYS TURKEY Fuarını düzenledi.

Firmayla ilgili kısaca bilgi verecek olursak;

DLG Alman Tarım Birliği 1885 yılında kurulmuş olup 28.000’den fazla üyesi olan, finansal ve politik olarak bağımsız bir kuruluş olup Almanya’da tarım sektöründe fuar düzenlemeye yetkili en büyük kuruluştur.

DLG’nin Almanya’da düzenlediği fuarlar: 452.000 ziyaretçi ile AGRITECHNICA, 163.000 ziyaretçi ile EUROTIER, 23.000 ziyaretçi ile FIELD DAYS, ANUGA FOOD ve POTATO EUROPE‘dur. DLG’nin yurtdışında düzenlediği fuarlar Rusya’da AgroFarm, Polonya’da OPOLAGRA ve FERMA’dır. DLG yıllardan beri Almanya ve diğer ülkelerde benzer fuarları düzenlemektedir.

Fuarı düzenleyenler, fuarcılık işini ve çiftçinin ne görmek istediğini iyi biliyorlar. Traktör şovları, buzağı yarışması gibi etkinlikler de düzenliyorlar. Fuarın gezilmesi oldukça kolaydı. Görülen şeyler akılda kalıyordu. Üretici için denenmiş ürünü hemen yerinde görmek çok önemlidir, fuar bunu sağlıyor.

Fuarın seneye görülecekler listesine alınmasını tavsiye ederim.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi isteyenler DLG Fuarcılığın videolarına bu linkten ulaşabilirler

https://www.youtube.com/channel/UCDw2QuqDS2PO4S_3VJSFq7Q/videos

http://www.tarimteknolojigunleri.com/tr/

http://www.dlgfuarcilik.com/tr/

 

 

 

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: