İksir Sema Aydın – İksir Hanım Konağı: Osman İnan Yazdı

Osman İnan
Kendimden kısaca biraz bahsedecek olursam, 2007 yılında Önder Çiftçi Projesinde staj yaptım, aynı yerde Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünü 2008 yılında bitirip askere gidene kadar kaldım. 2009 ortalarında askerlik bitince Tarım Ekonomisi Bölümünde yüksek lisansa başladım. Aynı zamanda bir makine üretim şirketinde kalite bölümünde çalıştım ve ayrıca ailemin kendi arazilerinde 2011 yılı sonuna kadar tarım işiyle uğraştım. Bu tarihten 2014 yılı sonuna kadar Tarım ve Orman Bakanlığında uzman mühendis olarak çalıştım. AB ülkeleri ve Türkiye’de tarım ve kırsal kalkınmayla ilgili çalışmalar yaptım. Daha sonra 2016 yılı sonuna kadar kendi arazilerimde ceviz ve kavak yetiştiriciliği yaptım. O tarihten sonra kendi danışmanlık şirketimi kurup, gayrimenkul işine başladım. Bu dönemde yüksek lisansımı tamamladım. Tarım Ekonomisi Bölümünde doktora eğitimine başladım. Bunun yanında tarım işlerine devam etmekteyim. 2014 yılı sonundan beri de kamulaştırma, hukuk ve ceza davalarında bilirkişilik yapmaktayım. Tarım Ekonomisi Derneği, Zir. Müh. Odası ve Buğday derneğine üyeyim.

İksir Sema Aydın – İksir Hanım Konağı

(Güzel bir kırsal turizm, kırsal girişimcilik, kadın girişimcilik hikayesi)

Ailenin Hikayesi…

Anne ve babası Kastamonulu olan İksir Sema Aydın 1955 yılında ailenin ilk çocuğu olarak Kastamonu’da dünyaya gelmiş. Babası idareci olarak görev yaptığı için Türkiye’nin pek çok il ve ilçelerinde öğrenim süreçlerini tamamlamış. En son Necatibey Eğitim Fakültesi Matematik bölümünden mezun olmuş ve 25 yıl matematik öğretmenliği yaptıktan sonra emekli olup en büyük hayali olan doğup büyüdüğü topraklarda bir yaşam kasabası kurmak işini 2009 yılında eşi Karslı İşadamı Gültekin Aydın’ın manevi desteği ve yurtdışında yaşayan kızı ve yanında işleri beraber yürüttüğü Endüstri Mühendisi olan kızı Duygu Ece Aydın desteği ile İksir Resort Town’u kurarak gerçeğe dönüştürmüştür.

Turizm sektöründe faaliyete geçip gelişirken, bunların yanında, ata buğdayı kabılcalar ekilmekte, siyez bulgurları, unları yapılmakta, misafirler mevsiminde doğal ürünlerle ağırlanmaktadır. Bu konuda İksirli Çiftlik kurulmuş ve organik üretim yapılarak bölge ekonomisine artı değerler katmaya devam edilmektedir.

Konağın Hikayesi…

1926 yılında aile meskeni olarak inşa edilen konak, 1200 m² kullanım alanına sahip bir kültür varlığıdır. Haremlik ve selamlık olmak üzere 2 bölümden oluşan, toplamda 3 ana kat ve bir çatı katı olarak inşa edilen konak içerisinde 24 adet oda bulunmaktadır. İksir Hanım kullanılmayan bu konağı satın aldıktan sonra konak aslına uygun restore edilmiş, İksir Resort Town Tatil ve Yaşam Kasabasının temelini oluşturmuştur. Günümüzde 60 oda ile 60.000 m² üzerine kurulu İksir Resort Town, Kastamonu’nun Daday ilçesinde, çam ormanlarının içinde bölgenin tarihi dokusunu, eşsiz doğasını, köklü yöresel kültürünü, özgün mimari yapısı ve zengin gastronomisini tanıtmayı amaçlamaktadır. Bu yatırım 10 milyon dolara yakın bir bedele ve uzun bir çalışmaya mal olmuştur.

Geçmişte Samanlık olarak kullanılan yapı düzenlemelerle bir restoran haline getirilmiş durumdadır. Bu restoranda yöresel lezzetlerin tatmanın ötesinde kullanılan tüm ürünlerin Çiftlik’te yetişmiş doğal ürünlerle hazırlanmaktadır. İksir Resort Town spa, yüzme, binicilik, doğa sporları, farklı el sanatları ve becerileri gibi aktivitelerle ilginç deneyimler yaşatmaktadır.

Konağın iki cephesinde de cümle kapıları bulunan, her katına ahşap merdivenlerle çıkılan yapının tamamı yaşanmışlığın izlerini taşımaktadır. Konağın dekorasyonunda özellikle geleneksel detaylar korunmaya çalışılmış, odalarda dantel perdeler, el işi örtüler kullanılmıştır. Geçmişte ailelerin ortak yaşam alanları olan 6 adet sofa bölümü bugün okuma ve dinlenme alanları olarak kullanılmaktadır.

Bu girişim, ödüllü ve örnek oluşturacak bir hikayeye, İksir Resort Town Tatil ve Yaşam Kasabası’na dönüşür. İksir Hanım, 2014 yılında Garanti Bankası, Ekonomist Dergisi ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) işbirliğiyle düzenlenen yarışmada Türkiye’nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi Ödülü’nü almıştır.

Daday…

Konağın kurulu olduğu Kastamonu ili Daday ilçesi, geçmişteki adıyla ‘Dadybra’, verimli topraklar anlamına gelmektedir. Bölge cömertçe sunduğu zengin bitki örtüsü ve gür ormanlarıyla adının anlamına yakışır bir özellik taşımaktadır. Daday Vadisi Kastamonu’ya bağlı, çam ormanlarıyla kaplı oksijen deposu Ballıdağ’ın eteğinde bir cennet parçasıdır. M.Ö. 5,000 yılından itibaren yerleşim alanı olan bölge, sırtını kuzeyde Ballıdağ’a (yüksekliği 1570 m, zirve yüksekliği 1800 m), güneyde ise Sarı Çam Dağları’na yaslamaktadır.

Türkiye’nin sayılı oksijen çadırlarından olan Ballıdağ, Doğanın cömertçe sürprizler sunduğu masalsı bir bölgedir. Ballıdağ 1570 metre yüksekliği ile en yoğun oksijen kaynaklarına sahip ormanlarla kaplı Ballıdağ, yaban yaşamın da beşiğidir. Bol oksijeni nedeniyle Türkiye’nin en büyük sanatoryumlarından birine ev sahipliği yapmıştır. Aynı zamanda, 1954 yılında İsviçre’den gelen uzmanlar tarafından yüksek oksijen değeri nedeniyle seçilmiş ve bir dönem bölgede İstanbul Süreyya Paşa Hastanesi’nden sonra Türkiye’nin ikinci Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ne ev sahipliği yapmıştır. Buna da Bülent Ecevit’in babası, dönemin CHP milletvekili Fahrettin Ecevit öncülük etmiştir.

Su kaynağını, ormandan gelen kaynak sularının birleştiği Akpınar Köyü düzlüğünden alan Daday Çayı ise, ince kıvrımlarla vadinin içinden geçerek Gökırmak’ın kollarından birisini oluşturmaktadır. Yüzyıllar önce büyük bir gölün mavi sularıyla kaplı olduğu bilinen bu geniş ve yeşil topraklar, hangi köşesinden bakarsanız bakın her mevsim bir başka güzelliktedir.

Zir. Yük. Müh. Osman İNAN

osmaninan1985@gmail.com

28.08.2020

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.