Yumurtaların üzerindeki sayılara dikkat! Ne anlama geliyorlar?

Verification: f620c14aed060f2a
29.01.2018
A+
A-

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğle birlikte yumurta satışında “yetiştirme metodu kodu” dönemine girildi. Yumurtaların kod bulundurması zorunlu hale geldi. Peki, bu kodlar neler; 0: Organik tavuk, 1: Serbest dolaşan tavuk, 2: Kümeste özgür tavuk, 3: Kafes tavuğu.

Yeni düzenlemeye göre; doğrudan insan tüketimine veya gıda sanayisinin kullanımına sunulan kabuklu yumurtada (A sınıfı) üzerine “yetiştirme metodu kodu” olacak. Bu uygulama ile beraber, tüketiciler geleneksel yöntemlere ve sormaya ihtiyaç duymadan yumurtanın organik olup olmadığını anlayabilecekler.

Yapılması gereken tek sey, yumurtanın ilk hanesine bakmak.

A sınıfı yumurtada yetiştirme metodu kodu, işletme ve kümes numarası kolayca görülebilir, okunaklı ve en az 2 mm yükseklikte olacak şekilde yumurta kabuğu üzerine damgalanır. İşletme numarası damgalanırken, yetiştirme metodu kodu, il trafik kodu ve işletmeye özgü kod arasında bulunan ve bilgisayar destekli veri tabanında işletme numarasını 15 haneye tamamlamak için kullanılan sıfırlar damgalanmayabilir. Yetiştirme metodunun tespiti hususunda 22/11/2014 tarihli ve 29183 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yumurtacı Tavukların Korunması İle İlgili Asgari Standartlara İlişkin Yönetmelik hükümleri esas alınır. Yetiştirme metodu kodu, işletme ve kümes numarası önüne, organik yetiştiricilik için 0, free range (açık dolaşıma erişim) yetiştiricilik için 1, kümeste kafessiz yetiştiricilik için 2 ve kafesli yetiştiricilik için 3 olacak şekilde sistem tarafından otomatik olarak verilir

(Örnek: Organik yetiştiricilik için 0TR060000060000-01). A sınıfı yumurtanın üzerine yumurtlama tarihi de damgalanabilir.

TR’nin önunde bulunan 0 (Sıfır) Organik yetiştiriciligi belirtmektedir.

Yetiştirme metodu kodu, işletme ve kümes numarası önüne;

Organik yetiştiricilik için 0,

Free range (açık dolaşıma erişim) yetiştiricilik için 1,

Kümeste kafessiz yetiştiricilik için 2

Kafesli yetiştiricilik için 3 olacak şekilde sistem tarafından otomatik verilecek.

 

KODSUZ YUMURTA SATILMAYACAK

Kod, işletme ve kümes numarası kümeste veya gerekli tedbirleri almak şartıyla aynı işletmeye ait tasnif veya paketleme tesisinde yazılacak. Nisan 2018’den itibaren bu tebliğe aykırılık cezai işlem getirecektir.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.