VI. Uluslararası HUBUDER Konferansı: “2019/2020 Hasatına Doğru Türkiye ve Dünyada Tahıl”

Verification: f620c14aed060f2a

VI. Uluslararası HUBUDER Konferansı

“2019/2020 Hasatına Doğru Türkiye ve Dünyada Tahıl”

HUBUBAT Tedarikçileri Derneği (HUBUDER), hububat ticareti ile uğraşan firmaları aynı çatı altında toplamak ve tahıl ticaretinde sektör ve ülke menfaatlerine katkıda bulunacak uygulamalara öncülük yapmak amacıyla kurulmuştur.

Bu bağlamda Türkiye’nin coğrafi bölgelerine yayılmış firmalarla doğrudan veya dolaylı temas halinde olan HUBUDER, her yıl geleneksel bir kongre düzenleyerek ulusal ve uluslararası firmaları/kişileri aynı çatı altında toplamakta ve farklı konuları mercek altına alarak üyelerini bilgilendirmektedir.

Bu yılki konu başlığı “2019/2020 Hasadına Doğru Türkiye ve Dünyada Tahıl” olarak belirlenen HUBUDER Konferansı’nda, bölgesel hasat değerlendirmelerinden yerli mahsul durumuna, Türkiye’de tahıl fiyat politikalarından, mevcut uygulamaların yakın dönemde ekonomiye etkilerine, dünya tahıl fiyatlarından döviz kurlarının etkileşimine kadar uzanan, Türkiye ve dünya piyasalarını mercek altına alacak konular ele alınacaktır.

Açılış konuşmalarını HUBUDER Yönetim Kurulu Başkanı Gülfem Eren, TUSAF Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy ve TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal’ın yapacağı konferansın program akışı aşağıda belirtildiği gibi planlanmıştır.

PROGRAM:

09:00 –Kayıt ve “Hoşgeldiniz” Aydan Baktır, HUBUDER Genel Sekreter

09:30 — Açılış Konuşmaları

Gülfem Eren, HUBUDER YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Eren Günhan Ulusoy, TUSAF YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Ahmet Güldal, TMO GENEL MÜDÜRÜ

10:30Dr. Dmitri Rylko, The Institute for Agricultural Market Studies (IKAR), Tarımsal Piyasa Çalışmaları Enstitüsü Direktörü, “Rusya ve Karadeniz Mahsulü: 2018/19 Sonuçları ve 2020/21 Beklentileri”

11:00 Andrée Defois, Tallage Başkanı ve Stratégie Tahılları’nın Genel Yayın Yönetmeni, “Fiyatlar 2019/20’de Beklenen Büyük Buğday Üretimini Yansıtıyor mu? Bu Bağlamda Avrupa Birliği’nin Rolü.”

11:30  — “İlham Veren Hayat Öyküleri: Amasya’da Bir Kadın Çiſtçi: Ayten Çöl

12:00 — Öğle Molası

13:00Cihan Soyalp, TMO GENEL MÜDÜR YARDIMCISI, “Yeni Mahsül Beklentileri ve TMO Politikaları”

13:30Ali Ağaoğlu “Yakın Dönemde Ekonomiyi Neler Bekliyor? Ya Peki, 10 Yıl Sonra?”

14:30 — “Bölgelere Göre Türkiye Hasat Değerlendirmesi”, Moderatör: Rint Akyüz

— GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ – Yahya Kassap, ATILIM TARIMSAL MÜHENDİSLİK

— MARMARA BÖLGESİ –  Gürsel Erbap, DORUK UN SANAYİ

— EGE BÖLGESİ – Ayten Çandar Işık, ÇANDAROĞULLARI DERYA UN

— ÇUKUROVA – Mutlu Doğru, ADANA ÇİFTÇİLER BİRLİĞİ BAŞKANI

— ORTA ANADOLU BÖLGESİ-KARADENİZ ve TÜRKİYE DEĞERLENDİRMESİ, Ayhan Atalay, ATA TOHUMCULUK

16:00 –Sorular – Yanıtlar

16:30 — Kapanış

KONUŞMACILAR

GÜLFEM EREN (HUBUDER Yönetim Kurulu Başkanı)

1965 İstanbul doğumlu, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. 1992-2001 yılları arasında Gleoncore Grain B.V. firmasının Türkiye ofisinde tahıl bölümünün yöneticiliğini yaptı (Director of Grain Dept.). Petrol, kömür, demir dışı metaller gibi çok farklı emtialar yaptı ama bunların içinde en çok tahılı sevdi. 2001 yılından beri AGRON firmasının sahibidir.

 EREN GÜNHAN ULUSOY (TUSAF Yönetim Kurulu Başkanı)

Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden 2003 yılında mezun olan Eren Günhan Ulusoy, 2014 yılında On dokuz Mayıs Üniversitesi’nde Tarım Ekonomisi dalında yüksek lisansını tamamladı. Şirket ortağı olduğu Ulusoy Un Sanayi ve Ticaret A.Ş.‘de 2004-2010 yılları arasında Genel Müdür olarak görev yaptı. 2010-2015 yıllarında görevine İcra Kurulu Başkanı olarak devam eden Günhan Ulusoy, Mart 2015’te gerçekleşen genel kurul da üç yıllığına Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi. 2008 yılından bu yana Samsun Serbest Bölgesi İşletici A.Ş. (SASBAŞ) Yönetim Kurulu Üyesi olan Günhan Ulusoy aynı zamanda, Karadeniz Bölgesi Un Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı, Karadeniz Hububat Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini de sürdürüyor. 

AHMET GÜLDAL (Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü)

1964 yılında Erzincan Kemaliye’de doğdu. 1981 yılında Erzincan Ziraat Meslek Lisesi’nden, 1987 yılında ise Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden mezun oldu. 1989-1990 yıllarında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Zonguldak İl Müdürlüğünde Mühendis, 1990-2000 yılları arasında Proje ve İstatistik Şube Müdürü, 2000-2009 yılları arasında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Malatya İl Müdürü, 2009- 2017 yılları arasında İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü, 2017-2018 yıllarında ise Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı. 19.08.2018 tarihinde Toprak Mahsulleri Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak atandı.

 

 

Dr. DMITRI RYLKO (The Institute for Agricultural Market Studies (IKAR), Tarımsal Piyasa Çalışmaları Enstitüsü Direktörü)  

Dmitry Rylko, 1983 yılında Moskova Devlet Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mükemmel bir diploma ile mezun oldu. Rusya Bilimler Akademisi, Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde (IMEMO) doktorasını yaptı.

2001’den itibaren Tarım Piyasası Araştırmaları Enstitüsü’nün (İKAR) Genel Müdürlüğü’nü (ve daha sonra da şirket sahibi) yürütmektedir. IKAR önde gelen özel yerli agbiz bilgi merkezidir. Stratejik pazar raporları geliştirmenin yanı sıra, günlük, haftalık, aylık durum ve iç ve dış tarım pazarına ilişkin görünüm raporları sunar. Şirket Thomson Reuters ve Bloomberg’de özel sayfalar düzenledi. IKAR 2010’dan itibaren küresel AgriBenchmark projesinin üyesidir.

Diğer faaliyetler arasında, 2017-18 yıllarında NKHP’nin (Novorossiysk’te bulunan en büyük yerli tahıl ihracat terminali) bağımsız bir üyesi olarak görev yapmıştır. 2017’den şu ana kadar Agroholding Steppe’in (Rusya’nın en büyük ag üreticisi, 350 THA tarıma elverişli ülkesi) bağımsız bir üyesidir.

Chevalier de L’Ordre du Merite Agricole (Fransa); Rusya Tarım Bakanlığından, ASSAGROS’dan (Rus Agbiz Dernekleri Birliği) üstün başarı diplomaları bulunan Dr. Rylko’nun ayrıca Kiev’deki(2018) Karadeniz Hububat yıllık konferansında en iyi konuşmacı kategorisinde Rus Tahıl Birliği’nden Tahıl Oskar’ı ve üstün başarı diploması vardır.

  ANDRЀE DEFOIS (Tarımsal-Ekonomik Araştırma ve Analiz Bürosu ve Danışmanlığı
   Tallage Başkanı ve Strategie Grains Genel Yayın Yönetmeni)

Tallage Başkanı ve Stratégie Tahılları’nın Genel Yayın Yönetmeni Andrée Defois, Ulusal Agronomique de Paris-Grignon Enstitüsünden bir tarımsal ekonomi derecesi ile mezun olup dünya emtia piyasalarında uzmanlaşmıştır. Şimdi 1993’te kurduğu Tallage Şirketi’nin başkanlığını sürdürmektedir.

1993’te şirket olarak daha önce “Araştırma / Tahıl piyasaları” bölümünün başındaydı. Paris’teki Louis-Dreyfus – & – Cie, şirketine Avrupa pazarı için öngörülerde bulundu.

Tallage, tarım ekonomisi tahmininde uzmanlaşmıştır. Şirket herhangi bir ticaret veya tahıl üretimi yapmamaktadır. Tallage dünyanın her yerindeki tarım, üretim, sanayi, hayvansal üretim, ticaret, nakliye, bankacılık, fonlar, resmi kurumlar vb. Işlerle uğraşan müşterilere hizmet vermektedir.

Şirketin ana faaliyetleri şunlardır:

– Stratégie tahıl raporlarının basımı (Avrupa pazarlarıdaki tahıl, şeker ve yağlı tohum analizleri için referans)

– AB biyoyakıtlarına yönelik özel modül içeren ve yüksek sıklıkta güncellenen üretim ve ticaret tahminleriyle web hizmeti

– Hedeflenen ekonomik çalışmaların ve uzun vadeli çalışmaların küresel emtia piyasalarında uygulanması

– Tarımsal emtia piyasaları ile ilgili iş alanları için danışmanlık ve eğitim.

 

 

AYTEN ÇÖL (Kılçak Çöl Çiftliği)

1949 yılında doğan Ayten Çöl, dönemin siyasi atmosferinden etkilenen bir ailenin ferdi olarak  büyüdü. Babasının anısını en iyi sekilde yaşatabilmek ve aileden kalan toprakları almak için hukuk mücadelesi verdi. Kazanınca, Amasya’daki Geldingen Ovası’nda bulunan iki bin dönümlük Kılçak Çiftligi’nin başına geçip çiftçilik yapmaya başladı. Amasya’nın en büyük ve modern çiftliklerinden birine sahip olan Ayten Çöl, Amasya’yı hiç tanımadan, erkeklerin egemen oldugu bir alanda var olma mücadelesi veren genç kadının pancar üretimiyle baslayan macerası, ekonomik kosulların ve arastırmacı kisiliğinin etkisiyle farklı ürünlere yönelmesiyle devam etti. Amasya Ovası’nda patatesi ilk yetistiren kisi oldu. “Iyi Tarım” belgesi alarak, patates, soğan, mısır ve fasulye olmak üzere  Geldingen Ovası’na dört ürün yerleştirdi. Örtü altı sebze yetistiriciligi yaparak, besinci ürünü yerlestirmeyi de hedefliyor. Sürekli yenilikler peşinde koşan Ayten Çöl’ün hedefinde doğrudan sebze ihracatı var. Sürekli yeni ürünler deniyor.

 CİHAN SOYALP (TMO Genel Müdür Yardımcısı)

1973 yılında Ankara’da doğdu. 1994 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünden birincilikle mezun oldu. Mezuniyet sonrasında Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamladı. 1995-1997 yılları arasında Devlet İstatistik Enstitüsü’nde geçici memur olarak çalıştı. Askerlik görevini yaptıktan sonra 1998 yılında Toprak Mahsulleri Ofisinde (TMO) Eksper olarak göreve başladı. TMO’da 1998-2017 yılları arasında sırasıyla; Eksper, Uzman, Denizli Şube Müdürü, Taşımalar Şube Müdürü, İç Ticaret Şube Müdürü, Başuzman, Güvenlik Şube Müdürü ve Ticaret Dairesi Başkanı olarak çeşitli kademelerde görev yaptı. Eylül 2017-Ağustos 2018 arasında Genel Müdür Yardımcısı Vekili olarak görev yaptı. Halen 14 Haziran 2017’de başladığı Alım ve Muhafaza Dairesi Başkanlığı ile 16 Ekim 2018 tarihinde başladığı Genel Müdür Yardımcısı Vekilliği görevlerini birlikte sürdüren Cihan SOYALP, 04.01.2019 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan, 2019/6 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile TMO Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmıştır.

ALİ AĞAOĞLU (Gazeteci-Yazar)

Boğaziçi Üniversitesi İş İdaresi mezunu olan Ağaoğlu, iş hayatına 1986 yılında başladı. Anadolu Kredi Kartları A.Ş.’de bölüm yöneticiliğinden sonra, Standard Chartered Bank’ın İstanbul, Westdeutsche Landesbank’ın İstanbul ve Moskova ofislerinin Hazine Bölümü’lerinde görev aldı.

1998-2001 yıllarında Egebank’ın Hazine bölümü Grup Müdürlüğü’nü yapan Ağaoğlu, birleşik Sümerbank’ın Oyakbank’a devrinden sonar; Bayındırbank’ta, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bünyesindeki bankaların Hazine bölümlerinin koordinatörlüğünü üstlendi. Bu dönemde; TMSF bankalarındaki mevduatları devredilmesi ve sorunlu kredilerin çözümlenmesi konularındaki çalışmalara da katıldı.

Arams, Aktif Çözümleme ve Danışmanlık şirketinde yönetici ortak olarak görev alan Ali Ağaoğlu değişik kurumların finansal piyasalardaki risklerinin yönetilmesi konularında danışmanlık yapıyor.

2007-2008 yıllarında haftalık olarak yayınlanan Tek Borsa dergisinde ve 2004 yılından bu yana Vatan Gazetesi’nde finansal piyasalar alanında köşe yazıları yazan Ali Ağaoğlu, 2008-2012 arasında Fortune Türkiye dergisinin Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütmüş, 2009-2013 yılları arasında CNBC-E televizyonunun sabah kuşağında finansal piyasalardaki gelişmeleri yorumlamıştır. Benzer bir görevi halen daha Bloomberg televizyonu akşam kuşağında sürdürmektedir. Kültür Üniversitesi’nde finansal piyasalar konusunda dersler vermektedir.

Rint AKYÜZ ( HUBUDER Üyesi)

1949 yılında Ankara’da doğdu. Robert Koleji ve Orta Doğu Teknik Üniversitesini bitirdi. 1971-1985 yılları arasında profesyonel olarak iki özel sektör gurubunda “Dış Ticaret” dalında çalıştı. İlk ihracatçılardan olduğu için ihracat dalında aralarında ‘yurdışına ilk lisans satışı’ ve ‘bir çok ilk ürün satışı’ gibi birçok ilke de imza attı. 1985 senesinde kurucu ortak olarak “Rotel İç ve Dış ticaret A.Ş.” yi kurdu ve çalışmalarını tarımsal ürünler ve tarıma dayalı sanayiler konusunda yoğunlaştırdı. Şu anda “AmylumNişasta Sanayi ve Ticaret A.Ş.” ve “Rotelİç ve Dış ticaret A.Ş.” nin Yönetim kurulu Başkanlıklarını yürütmektedir.

YAHYA KASSAP (Atılım Tarımsal Mühendislik)

1967 yılında Kızıltepe’de doğan Yahya Kassap, 1988 yılında D.Ü. Ziraat Fakültesinden mezun oldu.  Mezun olduktan sonra kendi işini kurup ticaretle uğraştı. Halen kendi şirketi Atılım Tarımsal Mühendislikte hububat ticareti ile uğraşmaktadır.

MUTLU DOĞRU (Adana Çiftçiler Birliği Başkanı)

1969 yılında Adana’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Adana’da tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat bölümünden 1992 yılında mezun oldu. Üniversite lisans eğitiminden sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletinde University of San Diego’da MBA yüksek lisans derecesini 1994 yılında aldı. Türkiye’ye döndükten sonra bir tekstil firmasının Akdeniz ülkeleri ihracat sorumlusu olarak 2 yıl çalıştı. 1995 yılında, tarla tarımı, narenciye ve süt hayvancılığı üretimi yaptıkları aile işi Doğru Tarım İşletmesi’nde üçüncü kuşak olarak çalışmaya başladı. 2008 yılında Adana Çiftçiler Birliği 2. Başkanlığına, 2016 Mart ayında yapılan kongrede ise Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi. Halen Ulusal Narenciye Konseyi, Ulusal Pamuk Konseyi ve Ulusal Hububat Konseyi’nde Adana Çiftçiler Birliği’ni temsilen görev yapmaktadır.

AYHAN ATALAY (Ata Tohumculuk İşletmeleri Sanayi ve Tic. A.Ş.’nin Yönetim Kurulu
   Başkanı)

1959 Yılında Ardahan – Göle ‘de doğdu. 1979 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafyası Fakültesinden mezun oldu. Öğrencilik döneminde Dil ve Tarih Coğrafyası Fakültesi Öğrenci Derneğinin üç yıl başkanlığını yaptı.

Öğrenimine devam ederken Ankara Atatürk Çocuk Bakım Yurdunda gece nöbetçi memurluğu, Tarım ve Köy işleri Bakanlığı Kooperatifler Genel Müdürlüğünde uzman olarak çalıştı. 1983 yılında Polatlı’da başladığı serbest ticaret hayatı bugüne kadar devam etmektedir.

1991 yılında Polatlı Ticaret Borsası Meclis üyesi iken istifa edip 1992 yılında yeniden açılan CHP’ ne Polatlı İlçe Başkanlığına atandı. Bu göreve üç yeniden seçilerek yedi yıl sürdürdü. 1999 Milletvekili Genel Seçimlerinde CHP Ankara 1. Bölge Milletvekili adayı, (POLSİAD) Polatlı Sanayiciler ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, kuruluşundan bugüne kadar Polatlı Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Üyeliği, 2005 yılında POSB Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yaptı.

AYDAN BAKTIR (HUBUDER Genel Sekreteri)

Robert Lisesi ve İ.D.G.S.A. Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü (M.A) mezunudur.

1982 yılında Nata Reklamcılık A.Ş.’yi kuran Aydan Baktır, 8 yıl profesyonel reklam ajansı Kreatif Direktörlüğü, 1989-91 Pamukbank Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, 1991-92 Esbank Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevlerini üstlendikten sonra 1992-93’de Birleşik Tasarımcılar Grubu’nda kreatif direktör ve genel koordinatör olarak görev almıştır. 1994 yılında Ring Reklamcılık A.Ş.’yi kurmuştur. 2018 yılından beri Ring Tasarım’ın Ajans Başkanlığını yürütmektedir.

Reklamcılar Derneği, Reklamcılar Vakfı, I.A.A., G.M.K. üyesi, Kagider (Kadın Girişimciler Derneği) kurucu üyesidir ve Yönetim Kurulunda görev almaktadır. (2007-2009 tarihlerinde Kagider Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı yapmıştır.)

Ayrıca, aktif olarak Apel Sanat Galerisi’ne bağlı olarak çeşitli karma sergilere katılmaktadır.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.