Kış Aylarında Su Tüketiminin Önemi

Verification: f620c14aed060f2a
17.01.2020
A+
A-

Kış Aylarında Su Tüketiminin Önemi

Sağlıklı bir yaşam için su tüketiminin önemini bilmeyenimiz yoktur. Yaz aylarında sıcak hava koşullarının da etkisiyle susuzluk ihtiyacı daha belirginleşir. Ancak kış aylarında bu durum tersine döner. Bu yüzden su ihtiyacını vücudun istemesine bırakmadan kendiniz takip etmeli ve düzenli olarak su tüketmelisiniz. Kış ayları ile birlikte soğuk algınlığının baş göstermesi, üst solunum yolları enfeksiyonları yüzünden yaşanan su kaybı ve boğaz kuruluğunu gidermek için vücudumuz için yapacağımız su takviyesi olmazsa olmazımızdır.

İlaçlar ve gıda takviyesi ile birlikte vücudun kaybettiği suyun geri kazanılması sağlık açısından son derece önemlidir. Eğer canınız su istemiyor ve bu konuda ne yapacağınızı bilmiyorsanız işi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz veya su içmeyi size hatırlatan akıllı uygulamalari kullanabilirsiniz. Bu konuda sitemizin daha önce incelediği akıllı uygulama veya diğer uygulamaları kullanabilirsiniz. . Bunun için şeker kullanmadan doğal tatlandırıcılar ile hazırlayacağınız karışımlar faydalı olacaktır. İsteğe bağlı olarak bir litre içme suyu içerisine nane ve ya limon eklenebileceği gibi ikisi bir arada kullanılabilir. Mevsim koşulları nedeniyle havayla temas ederek yapılan yürüyüş, koşu ya da sabit alanda ekstremiteleri çalıştıran egzersizlerin yapılamaması kilo artışına bağlı olarak gelişen şeker, kolesterol ve tansiyon gibi rahatsızlıkları tetikler. Tüm bunlarla başa çıkabilmek için yapabileceğimiz en iyi şey yaz aylarındaki su tüketimine kış aylarında da devam etmektir.  Su tüketimi metabolizmayı çalıştıracağından vücutta biriken yağ ve karbonhidrat atılımı daha kolay olacaktır. Vücudumuzdaki tüm organlar için gerekli olan su, böbreklerimiz için de hayatı önem arz eder.

Sağlıklı su tüketimi cildin güzelleşmesinin yanında, besin ve oksijenin doku ve organlara taşınmasında önem arz eder. Ayrıca kabızlık, ishal, kan sıvı seviyesinin korunması, vücut ısı dengesinin sağlanması bakımından da yeterli miktarda suyun tüketilmesi gerekir.

Daha anne karnından başlayarak hayatın devamı için gerekli olan su ihtiyacı her yaşta ve her çağda titizlikle üzerinde durulması gereken bir konudur. Nasıl ki su tüketimi beslenme ve sindirime yardımcı oluyorsa, doğru beslenme alışkanlığı da sağlıklı su tüketimine yardımcı olur. Üç temel öğün ve ara öğünlerde mideyi tıka basa doldurmamak, suya yer bırakmak, ayakta su içmemek ve bir nefeste içmek yerine yudum yudum içmek alışkanlık haline getirilmelidir.

 

 

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.