Gıda Bağımlılığı

Verification: f620c14aed060f2a

Gıda bağımlılığı nedir, hastalık mı, hangi belirtileri vardır, tehlik eleri i ve belirtileri ne ler dir gibi soruları sizler için Siirt Üniversitesi Gıda Teknolojisi Bölümü öğrencisi Şeyma Akbulut tarafından cevaplandı.

GIDA BAĞIMLILIĞI!

Dünya’da bir çok bağımlılık çeşidi vardır ve gıda bağımlılığı bunlardan biridir. Gıda bağımlılığı olan insanlar genelde bağımlısı oldukları gıdaları sürekli yeme isteği duymaktadırlar. Gıda bağımlılığı olan kişilerin bağımlısı oldukları gıdalar genelde hazır gıdalardır. Bu durumda olan insan tok olsa bile sürekli yeme ihtiyacı duyar. Bu gıdalar şeker, yağ ve tuz bakımından zengin olduğu için insanların şişmanlamasına neden olabilmektedir. Günümüzde sürekli karşılaştığımız obezite sorunu gıda bağımlılığından dolayı ortaya çı kar. Gıda bağımlılığı aslında psikolojik bir sorundur ve hastalık olarak nitelendirilebilir. Bu yüzden hastalığın tedavisi için bir uzmandan destek alınmalıdır.

Şeyma Akbulut
Siirt Üniversitesi

Şeyma Akbulut, Siirt Üniversitesi Gıda Teknolojisi Bölümünde eğitimine devam etmekte olup gıda, gıda teknolojisi ve sağlık alanlarında ilgi duymakta yazı yazmaktadır.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.