Tarım Ürünlerinin Tanıtılma Yolları

Verification: f620c14aed060f2a
10.02.2018
A+
A-

Her üretim gibi tarımda da üretilen malın pazarlanması ve satılması en zor alanlardan biridir, hatta o kadar ki kimilerine göre ürünü pazarlamak ve tatmin edici fiyata satmak en az üretimi kadar zor bir iştir. Tarım ürünlerinin diğer sanayii ürünlerine göre bir diğer dezavantajı bozulabilir olmalarıdır. Yani bazı ürünleri aynı gün en dayanaklı tarım ürünleri ise en fazla aylarca elinizde kalabilir. Bu yüzden ürünün satılması çok önemli bir kademedir. Ürünün istenilen fiyattan elden çıkmasının bir şartı, o ürünün elinizde olduğunu insanlara duyurmanız ve o ürünün insanlar için ihtiyaç halinize çevirmeniz çok önemlidir. Bu yazımızda ürünün bazı tanıtılma yollarını anlatacağız, size en uygun olanını veya olanları seçtiginizde ürününüzü daha iyi bir şekilde elinizden çıkarabileceğinizi düşünüyoruz.

1. Yazılı Medya

Artıları: Dergiler ve gazeteler, ürünlerinizin geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan en büyük araçlardan biridirler. Ulusal gazetelerin reklam ücretleri yüksek olduğundan dolayı oradaki sarı sayfalara ve nisbeten ucuz olan yerel gazetelerede yönlenebilirsiniz. Ayrıca tirajda ilk 10 sırada olmayan ulusal gazetelerde çok kişiye ulaşıp büyük yatırımınız için iyi bir mecra sayılabilir.

Eksileri: Maliyet kısmı bu türün en büyük eksisidir. Ayrıca ürününüzün dikkat çekebilmesi için iyi bir tasarıma sahip bir reklamda gerekli olacağından profesyonel destek işin diğer zorlayıcı kısmıdır.

2. İlanlar

Artıları: İlanlar, yukardada bahsedildiği gibi yazılı medyanın reklama göre daha ucuz kısmıdır. Ayrıca direk sektörel dergilerde ilan vermeniz sizin hitap ettiğiniz kesime daha çabuk ulaşmanızı sağlaycaktır.

Eksileri: Özellikle tanınmayan bir ürün satmaya çalışıyorsanız veya reklamınız çok göz kamaştırıcı değilse, reklamınız endustriyel tarım ürünlerinin gerisinde kalabilir.

3. Yüz yüze

Artıları: Eğer ürününüz anlaşılmak için gösterilmesi gereken bir şeyse, bu en iyi yolu ürününüzü müşterinin önüne koymanızdır. Bu sizin ürününüzü satabilme yeteneğine dayanan ve taktikleriniz işe yarayıp yaramadığını hemen anlayabileceğiniz bir yöntemdir. Ayrıca bu yüz yüze satış taktiği sadece siz tarafından yapılması şart olan bir şey değildir. Turkiye’de son zamanlarda yaygın olan komisyon karşılığı satıcılar mevcuttur. Birçok üniversite öğrencisi kozmetik ve temizlik ürünlerini bu şekilde satıp onlar harçlıklarını çıkartınca sizin ürününüz satılmış olacak.

Eksileri: Eğer siz ya da çalışanlarınız ikna edici ve güçlü satıcı değilseniz, bunu yapmakta başarı kazanmanız zaman alabilir. Yüz yüze olaylar ayrıca, stand alanınına ve bazı broşür ve ilanlara ihtiyaç duymaktadır.

4. İnternet

Artıları: İnterneti iki farklı şekilde kullanıp ürününüzü tanıtıp satabilirsiniz. Bunlardan birincisi interneti gazete ve dergi alanı gibi görüp reklam vermektir. Reklamlarda Google Reklamları, yerel siteler, ilan siteleri ve sektörel mağaza siteleri olabileceği gibi satış ortaklığı sunan sitelerede reklamınızı verip satıştan komisyonda verebilirsiniz.

İnternetin ürünün satımında daha iyi kullanılabilecek diğer bir alanı ise kendinizin direk satıcısı olmanız. Bunun için kendiniz ucuz maliyetli bir site açıp bu işi yapabileceğiniz gibi Sahibinden.com, Gittigidiyor, n10 ve daha bir çok platformda direk satışını yapabilirsiniz.

Eksileri: Kitleniz daha gelenekçi bir kitleyse, çevrimiçi kanallardan doğru kitleyi bulmak için mücadele edebilirsiniz. Tarım ürünlerinin türünü bağlı olmakla beraber bozulabilme durumu olduğundan herzaman işinize yaramayabilir. Ancak kuruyemiş, fidan vs gibi ürünlerde denenebilecek bir yöntemdir. Bununla birlikte, diğer çevrimiçi yöntemler (E-bültenler gibi), daha geleneksel kitleyi çekmede çok etkili gibi gözükmektedir.

5. Radyo

Artıları: Radyo da çok geniş bir kitleye hitap eden bir reklam kanalı olup tarım için nadiren kullanılmaktadır. Ancak, unutmayın ki yerek radyolar halen arabalarda çok dinlenmekte ve reklam arası geldiğinde sürücülerin çoğu kanalı değiştirmez. Eğer yerele hitap edebileceğini düşündüğünüz ürünleriniz varsa radyolar çok iyi bir platform olabilir.

Eksileri: Radyo’nun en büyük eksisi oradan gelen müşterilerin takibini sağlayamadığınız için başarılı olup olmadığınızı daha zor ölçersiniz.

6. Promosyon amaçlı hediye etmek

Artıları: Promosyon ürünleri, potansiyel olarak büyük miktarda marka bilinci oluştururlar. Bu listedeki diğer birçok kanaldan farklı olarak, promosyon ürünlerinin üretimi durdurduktan uzun süre sonra da etkili olmaya devam edebilir. T-shirts, çanta, kalem ve sırt çantası gibi şeyler, hedef kitleniz arasında günlük kullanıma girebilir. Ayrıca açacağanız standlarda önce tattırıp beğenenlere satmanızda mümkün olacaktır.

Eksileri: Bu işi sadece bir sezonluk yapacaksanız verdiğiniz hediyelerin kalıcı olması sizin için bir artisi olmayabilir. Stand açma konusunda ise alışveriş merkezleri, market önleri, ve sokakta satabilmek için gerekli mercilerden izin almak sizi yorabilir.

7. Sosyal medya

Artıları: Sosyal medya, ‘geleneksel’ reklam gelirleri dışındaki bir kitleyi etkilemek için mükemmel bir yoldur. Sosyal medya, giderek insanların günlük hayatlarına entegre hale geliyor ve insanlar günde birkaç kez takip ettiği platformlarda zaman geciriyor. Doğru yapıldığında sosyal medya, ikna edici bir kanal aracılığıyla pazarlama ve satış mesajlarınızı bir kitleye getirebilir. Örneğin Facebook reklamları düşündüğünüz kadar zor ve pahalı değildir. Ayrıca hitap ettiğiniz yaş, cinsiyet, eğitim ortalaması, ve şehiri de belirlediğiniz için günde 10 TL gibi bir bütçe ayırarak yüzlerce hatta binlerce kişiye ulaşabilirsiniz.

Eksileri: Sosyal medya son derece etkili olabilmesine karşın, çok fazla aktiflik gerektirebilir. Sadece reklam yayınlayan sosyal medya hesapları takip edilemeyebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.