Kadlava: İsteyene Baklava İsteyene Kadayıf

Verification: f620c14aed060f2a
01.07.2018
A+
A-

Kadlava: İsteyene Baklava İsteyene Kadayıf

İki farklı ürünün sentezinden birçok yenilik olagelmiştir. Ve bazı sentezler orijinal ürünlerden daha çok beğenilmiştir. Baklava ve dondurma mesela veya büskivi ve dondurma. Şanlıurfa’lı tatlıcı Sadık Badıllı inanılmaz iki farklı tatlıyı sentezleyerek yepyeni bir tatlı çıkardı. Ve çıkan haberlere göre yeni tatlı bir hayli beğenilmiş. Sadık Badıllı hiç birleşmesi akla gelmeyen kadayıf ve baklavayı karıştırmayı başararak ‘Kadlava’ adlı yepyeni bir tatlı ortaya çıkarmış oldu.

Kadlava’nın altı kadayıf gibi tellerden oluşuyor ve üstü ise tam bir baklava… İşin daha çekici yani ise yeni tatlının fiyatı cep yakmamakta ve 25 TL’den beğenisini beklemektedir. Badıllı’nın AA muhabirine Kadlavanın çok beğenildiğini ve diğer tatlılara göre daha hafif olduğunu ifade ederek “Şanlıurfa’da kış mevsiminde ağırlıklı olarak kadayıf tüketiliyor. Bende yeni bir tat oluşması için kadayıf ile baklava karışımı bir tatlı üretmeye karar verdim. Alt kısmı fıstıklı peynirli tel kadayıfından oluşan tabakanın üzerine baklava yufkasını sererek, ortaya farklı bir lezzet çıkardık. Bu lezzeti tadan müşterilerimiz ilk başta çok şaşırıyorlar ama daha sonra vazgeçemiyorlar. İki tadı bir arada tatmak isteyen müşterilerimizin yoğun ilgisini görüyoruz” dedi.

Badıllı bu arayışa sıcaklardan dolayı satışların olumsuz etkilenmesiyle girdiğini belirterek ürettiği yeni tatlıyı Türk Patent ve Marka Kurumuna “Kadlava” adıyla tescil ettirmeyide ihmal etmedi.

“Ürün özellikle yazın favori tatlıları arasında. Her ikisi de 7 harften oluşan baklava ile kadayıfın hem adını hem de yapılışını birleştirerek bu lezzeti ortaya çıkardık. Baklavada asıl olan yufka diğerinde ise ana öge tel kadayıf. Özellikle yaz aylarında tatlı insanlar üzerinde rehavete neden oluyor. Baklavada özellikle bir şire ağırlığı söz konusu olduğundan tüketimi kolay olmuyor. Kadayıf ise sıcak tüketilmesi gerektiğinden yine yaz aylarında pek tercih edilmiyor. Ben de 30 yıllık iş tecrübeme dayanarak daha hafif ve değişik bir tatlı yapmaya karar verdim. Kadayıf ve baklavayı bir araya getirerek ortaya çıkardığımız kadlava yoğun ilgi görüyor.”

Kaynaklar:
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/baklava-ile-kadayifi-bulusturdugu-lezzeti-tescilletti-/1191429

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.