Gıda, Tarım ve Hayvancılıkla Uğraşan Peygamberler

24.08.2019
A+
A-

Gıda, tarım ve hayvancılıkla uğraşan peygamberler

Âdem Peygamberden peygamberimize kadar bir rivayete göre 124000 başka bir rivayete göre 224000 peygamber gönderilmiştir. Bu peygamberlerin hepsinin çobanlık yaptığı rivayet edilse de bazı peygamberler bazı mesleklerde ön plana çıktığı bilinmektedir.

Âdem peygamber ilk ziraat mühendisi iken, Salih peygamber geçimini deve yetiştiriciliği yaparak sağlamış yetiştirdiği develerin sütlerini satarak gelir elde etmiştir. İsmail peygamber ise avcılık yapmıştır. Depoculuk ve gıda muhafazasında yeni teknikler icat eden peygamber ise Yusuf aleyhisselamdır.

Musa aleyhiselamda peygamberimizin gençlik yıllarındaki mesleği olan çobanlığı icra etmiştir. Zülkifl peygamberde ekmeği icat eden kişi olarak bilinmekle fırıncıların piri kabul edilmektedir. Yunus peygamber balıkçılıkla uğraşmış ve deniz ürünlerinde önemli teknikler geliştirmiştir.

Üzeyr peygamber bahçıvanlık ve fidan yetiştiriciliği ile uğraşmıştır. İsa peygamber tıbbın babası olarak bilinen Lokman aleyhiselam gibi tıp ile uğraşmanın yanında avcılıkta ün salmıştır.

Hiçbir peygamber geçimini tebliğden sağlamamış kendi emek ve gayretleriyle iaşelerini temin etmeye çalışmışlardır.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.