Evde Şalgam Suyu Nasıl Yapılır?

Verification: f620c14aed060f2a
29.12.2019
A+
A-

EVDE ŞALGAM SUYU NASIL YAPILIR?

Evde şalgam suyu yapmak sanılanın aksine çok kolaydır. Hatta bazı turşu türlerinin yapımından bile kolay.

Evde Şalgam Suyu Yapmak İçin Malzemeler:

Yarım kg (500 g ) siyah havuç

2 tane pancar turpu

2 yemek kaşığı kadar turşu tuzu

1 tatlı kaşığı kadar şeker

1 tatlı kaşığı kadar limon tuzu

Yarım limon

Yarım bayat ekmek

Klorsuz su( arıtma suyu bu iş için mükemmel )

Şalgam Suyu Nasıl Yapılır? Aşamaları:

Hazırlık

Siyah havuçları güzelce yıkayıp soyun. Sonra tekrar yıkayın ve dikine dört eşit parçaya bölün. Böyle bölünce rengini ve aromasını daha çabuk bırakıyor.

Pancar turplarını da iyice yıkayın ve soyun. Pancar turplarını daha küçük doğrayın.

Bayat ekmeği temiz bir tül parçası ya da tülbent parçasının içine koyup bağlayın.

Mayalanma sürecini hızlandırmak isterseniz, bunun için; bayat ekmeğin yanında bir çay bardağı bulgur ve nohut da kullanabilirsiniz.

Bidonlama

Küçük küçük doğradığınız pancar turplarını ve uzunlamasına kestiğiniz siyah havuçları 2 yemek kaşığı turşu tuzu, 1 tatlı kaşığı limon tuzu ve 1 tatlı kaşığı şekerle harmanlayın. Bu işlemi yaparken elinize eldiven ve ya poşet geçirmeyi unutmayın. Yoksa elinizdeki lekeleri gidermek için bayağı uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Şimdi 5 kg lık bidonun içine bu malzemeleri yerleştirelim. Arasına temiz bir beze bağladığınız bayat ekmeği koymayı unutmayın. Zira bu şalgam suyunun lezzetini katlayacak mayalanma sürecini kısalacaktır. Acı olmasını isterseniz bu aşamada bir avuç kadar acı biber de koyabilirsiniz.

Bütün katı malzemeleri bidonun içine yerleştirdikten sonra suyunu da ekliyoruz. Bu katı malzemeleri klorsuz suyun içine koyup eriyene kadar karıştırabilir, daha sonra bidonun içine ekleyebilirsiniz. Su miktarını doğru ayarlayabilmek için şalgam turbu ve siyah havuçları koyduktan sonra, diğer katı maddeleri eklemeden önce bidonun içini klorsuz suyla dolduruyoruz. Elde edilen su miktarı şalgam suyumuzu yapmak için gereken su miktarıdır. Yarım limonun suyunu da eklemeyi unutmayın.

Geriye kalan sadece sabırla beklemek. Serin bir yerde 15 gün mayalanmaya bırakıyoruz.

15 günün sonunda ekmeği çıkartın. Şalgam suyunuz olduktan sonra buzdolabında uzun süre tazeliğini muhafaza edebilir. Sadece suyunu içip bırakmayın. İçindeki sebzelerini de yemeyi ihmal etmeyin.

 

 

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.