Dünyanın En İyi Üniversitelerinde Evinizden Alabileceğiniz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kursları

Verification: f620c14aed060f2a
18.02.2018
A+
A-

Harvard ve MIT üniversiteleri tarafından ilk defa 2012 yılında kurulan ücretsiz online eğitimi hizmeti sunan EdX günümüzde dünyanın en iyi üniversitelerininde programa dahil olmasıyla suan binlerce ücretsiz program sunmaktadır. EdX’e üyelik ücretsiz olup programlar tamamen ücretsizdir. Hafalık ve hatta 6 aylık 1 senelik sunan programlar sizi bir sınıf ortamındaymış gibi hazırlar. Programın sonunda ödevlerinizi ve sınavları yaparsanız cüzi bir karşılıkla sertifika sahibide olabilirsiniz. Bu programla hem ilgi duyduğunuz yeni yetenekler elde edebilir, hem farklı eğitim sistemlerle tanışabilirsiniz hemde İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

Bu yazımızda size Gıda, Tarım ve Hayvancılıkla ilgili 4 eğitimi sunacağız. Bunlar sadece onlarca programdan 4 tanesi dolayısıyla ilgi duyduklarınız burda yoksa sitesinden kendiniz inceleyebilir veya bir sonraki yazımızı bekleyebilirsiniz.

1) Sürdürülebilir Gıda Güvenliği: Gıdaya Ulaşım (Sustainable Food Security: Food Access)

Program 27 Şubatta başlayıp haftalık 6-8 saat arası çalışma gerektiren 6 haftalık bir programdır. Bu programla gıdaya ulaşım karar mercileri öğrenecek ve bizim tabklarımızda ne olacağına kimin karar verdiğini göreceksiniz. Program bu alanda çok ünlü olan Hollanda Wageningen Üniversitesi tarafından sunulmaktadır.

Üç kredilik programla sağlıklı yaşam için son zamanlarda yaygın olan sağlık, gıda, fizik activiteleri gibi olgular irdelenmekte ve stres yönetiminden tutunda uyku bozukluğuna kadar birçok madde işlenecektir.

İçerdiği Konular:

Kişisel sağlığının değerlendirilmesi
Halk sağlığına giriş, ulusal ve küresel sağlık hedeflerine giriş
Ömür boyu sağlık için beslenme seçenekleri
Kişisel gelişimin iyileştirilmesi
Sağlıklı bir kilo elde etmek ve sürdürmek
Sağlık bilgilerinin değerlendirilmesi
Stresle başa çıkma
Uyku hijyeni
Bulaşıcı hastalık riskini azaltmak
Kronik hastalık riski azaltımı

2) Sirküler Ekonomi (Circular Economy)

Yine Hollanda Wageningen Üniversitesi tarafından verilen kursa şuan kaydolabilirsiniz. Haftalık 15-20 saat çalışma gerektiren kurs 9 haftalık sürede bitmektedir. Ekonomik, tedarik zinciri, sosyal, teknik, yönetsel ve çevresel yönleri göz önünde bulundurarak dairesel (Sirküler) ekonomiye geçiş sürecine katılın.

Daha sürdürülebilir bir topluma katkıda bulunmak ister misiniz? Dönen bir ekonomiye geçişteki zorlukların üstesinden gelmek mi istiyorsunuz? Bu derste, sürdürülebilir tedarik zincirleri de dahil olmak üzere dairesel bir ekonomi oluşturmak için gerekenleri analiz edeceksiniz.

Ne öğreneceksin

Dairesel ekonomi kavramını anlamak
Dairesel bir ekonominin mevcut doğrusal sistemden nasıl ayrıldığını anlamak
Sistem düşünce yaklaşımını kullanarak karmaşık dairesel sistemleri analiz etme ve geliştirme
Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi ve Temsilci Bazlı Modellemeyi değerlendirmek
Dairesel bir tasarıma geçiş için iyileştirmelerin formüle edilmesi

3) Bilim ve Yemek: Haute Cuisine’den (Üstün Nitelikli Yemekler) Yumuşak Madde Bilimine (fizik)

Harvard Üniversitesi tarafından verilen kurs 6 haftalık olup haftalık 6-7 saatlik çalışma gerektirmektedir. Fizik bölümü tarafından verilen kursta en iyi aşçı ve Harvard araştırmacıların geleneksel ve modern pişirme teknikleriyle fizik, kimya ve mühendisliğin temek kurallarına nasıl ışık tuttuğunu öğrenmiş olacaksınız. Esneklik, viskozite, mayonez, fırıncılık ve daha fazlası hakkında bilgiler içermektedir.

Gıdalardaki fiziksel dönüşümleri inceleyen bu derste, yemeklerinde farklı stil ve teknikler kullanan dünyaca ünlü şefler tarafından ziyaret edilecektir. Her şef lezzetli ve ilginç kreasyonlar hazırladığını gösterecek ve temel bilimsel ilkelerin bunları nasıl mümkün kılacağını keşfedeceğiz.

Konular aşağıdakileri içerecektir:

Pişirme, gıda dokusunu nasıl değiştirir?
Emülsiyon ve köpük oluşturma
Pişirmede faz değişiklikleri

4) Gündelik Hayatta Sürdürülebilirlik (Sustainability in Everyday Life)

İsveç Chalmers Teknoloji Üniversitesi tarafından verilen kurs 6 hafta sürmekte olup haftalık 6-8 saat arası çalışma gerektirmektedir. Bu ders her geçen gün dahada gerekli olan sürdürülebilir seçimler yapmak için gereken bilgi ve becerileri kazandıracaktır!

Daha sürdürülebilir bir hayat yaşamak ister misiniz? Bu çevre çalışmaları dersinde, ekolojik ayak iziniz hakkında daha bilinçli seçimler yapmayı ve seçimlerinizin dünyamız üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunun daha iyi öğreneceksiniz.

Bu ders beş temel temayla düzenlenmiştir: kimyasallar, küreselleşme, iklim değişikliği, gıda ve enerji. Bu beş tema, insanların sürdürülebilirlikle ilgili günden güne yönetim seçimleri ile karşılaştıkları zorlukları temsil etmektedir.

Bu dersin son aşamasında, gündelik hayatınızı sürdürülebilir bir şekilde organize etmek için gerekli olan bilgi ve becerileri kazandığınızı göreceksiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.