Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba Kimdir?

05.03.2018
A+
A-

 Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba Kimdir?

Temmuz 2017’de yapılan kabine revizyonu ile Faruk Çelik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koltuğunu Ahmet Eşref Fakıbaba’ya devretmiş oldu. Şanlıurfa Belediye Başkanlığından tanıdığımız Dr. Fakıbaba kimdirin ayrıntıları bu yazımızda. Eşref Fakıbaba, Şanlıurfalı bir hekim olup evli ve üç çocuk babasıdır.

16 Aralık 1951 yılında Şanlıurfa Birecik’te doğan Ahmet Eşref Fakıbaba, Birecik Lisesi’nden mezun olmuştur. 1975 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olan Fakibaba, 1982 yılında Taksim İlkyardım Hastanesi’nden uzmanlığını almıştır. Genel cerrahi uzmanı olarak burada uzmanlığını tamamlayan Fakıbaba, Iğdır Devlet Hastanesi’nde iki yıl başhekimlik yapmış ve sonrasında Birecik Devlet Hastanesi’nde göreve atanmıştır. Amerika’da Texas Arlington Hastanesinde gözlemci olarak görev yaptı. Ahmet Eşref Fakibaba, Şanlıurfa’nın çeşitli hastanelerinde yaptığı hekimlik ve başhekimlik görevlerinden dolayı Şanlıurfa halkı tarafından tanınmış ve sevilmiştir. Ahmet Eşref Fakibaba, 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Şanlıurfa’dan AK Parti Belediye Başkanı olarak seçilmiştir. 2009 yerel seçimlerinde bağımsız aday girerek ikinci defa başkanlık görevini üstlenmiştir. Fakıbaba seçimden sonra Saadet Partisi’ne katılmış isede Numan Kurtulmuş’un partiden ilişkilerini kesmesiyle kendiside istifa etmiştir. Ocak 2013 yılında, AK Parti’ye geçen Fakıbaba, 2015 yılından beri AK Parti Şanlıurfa milletvekilliği yapmaktadır.

Gıda Bakanlığına geldikten sonra, Turkiye’nin gıda, tarım ve hayvancılık konusunda acil tedbirler alması gerektiğini ve bu alanlarda bağımsız olamayan ülkelerin gerçek bağımsız olamayacağını dile getiren Fakıbaba’nın bakanlıktaki ilk sınavı pahalılaşan kırmızı et ve ithal et tartışmaları oldu. İlerde gerçek savaşın silahlarla değil tarımla olacağını savunan Fakıbaba, milli tarımın gelişmesi için elinden geleni yapacağını sözlerine ekledi.

Bu yazıya katkı bulunarak geliştirmek istiyorsanız bilgi@gidakolik.com adresine ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.