At eti Helal mi?

Verification: f620c14aed060f2a
29.07.2018
A+
A-

At eti Helal mi?

İslamiyet’e göre bir hayvanın etinin helal veya haram olması; tahir (temiz) veya necis (pis) olmasıyla alakalı bir durumdur. Tahir olan her et helal iken necis olan her et ise haramdır.

Necis ve tahirlik hayvanin kendisinden de kaynaklanabileceği gibi kesiliş tarzından da kaynaklanabilir. Mesela domuz hayvan olarak haram kılındığı için bunun kesim tarzına veya kimin kestiğine bakmaksızın haram olduğunu belirtebiliriz. Ancak normalde helal olan bazı hayvanlar (koyun ve keçi gibi) değişik hallerde haram olabilir, mesela kendiliğinden ölmesi vs. gibi durumlar.

Peki at eti tahir midir, necis midir?

At eti tahirdir, dolaysıyla at eti helaldir.

At eti helal ise neden tüketmiyoruz?

At yıllarca savaş aracı olduğundan et olarak kesilip tüketilmesi orduyu güçsüzleştireceğinden kesimini İslam alimleri kerih (kabahatli) görmüşlerdir.  Lakin günümüzde savaş aracı olarak kullanılma durumu söz konusu olmadığından kerahetin devam edip etmediği ayrı bir fıkhi tartışma olarak güncelliğini korumaktadır. Ancak Orta Asya’da bazı Müslüman toplumların at etini tükettiğini de bilmekteyiz, dolayısıyla aslında doğru kişilerce ve yöntemine uygun kesilmiş atin etini dinen yemekte bir sakınca yoktur.

 

 

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.